Redakcja Polska

Amerykański sekretarz stanu Antony Blinken odbył rozmowę z szefem rosyjskiej dyplomacji

02.03.2023 14:00
Sekretarz stanu USA Antony Blinken spotkał się z Siergiejem Ławrowem na spotkaniu G20 – podaje "Wall Street Journal". To pierwsze takie spotkanie od czasu pełnoskalowej inwazji Kremla na Ukrainę.
Antony Blinken
Antony BlinkenFoto: Shutterstock.com/Alexandros Michailidis

Amerykanski sekretarz stanu Antony Blinken odbył krótką rozmowę z szefem rosyjskiej dyplomacji Siergiejem Ławrowem. Do spotkania doszło przy okazji szczytu G20 w Indiach. Według Kremla, o spotkanie wystąpiła strona amerykańska.

Według urzędników Departamentu Stanu, podczas rozmowy z Siergiejem Ławrowem Antony Blinken zadeklarował, że Stany Zjednoczone będą nadal wspierać Ukrainę "tak długo, jak będzie to konieczne". Zaapelował też do Rosji o powrót do traktatu o kontroli broni jądrowej Nowy START, z którego Moskwa niedawno się wycofała. 

Szef amerykańskiej dyplomacji wezwał też Siergieja Ławrowa do uwolnienia więzionego w Rosji amerykańskiego obywatela, Paula Whelana.

Przed spotkaniami w New Delhi ministrów spraw zagranicznych grupy G20 Anthony Blinken powiedział dziennikarzom, że nie ma planów rozmowy w cztery oczy z Siergiejem Ławrowem. Rzeczniczka rosyjskiego MSZ Maria Zacharowa powiedziała jednak, że do rozmowy doszło na wniosek strony amerykańskiej.

Według dziennika "New York Times", fakt, że doszło do krótkiego spotkania Antony'ego Blinkena z Siegiejem Ławrowem sugeruje, że administracja Joe Bidena chce utrzymywać otwarte kanały komunikacji z Moskwą mimo jednoznacznego wsparcia Ukrainy przez Waszyngton.

Szefowie MSZ państw grupy G20 debatują w czasie pogłębiającego się podziału pomiędzy krajami zachodnimi a „obozem chińsko-rosyjskim” w kwestii napaści Rosji na Ukrainę i innych sprawach 

Temat rosyjskiej inwazji na Ukrainę zdominował rozmowy na trwającym w Indiach spotkaniu szefów MSZ państw grupy G20, ale wspólne oświadczenie jest mało prawdopodobne z powodu różnicy zdań pomiędzy Zachodem a Rosją i Chinami – podała w czwartek agencja Kyodo.

Władze Indii, które są gospodarzem spotkania w Delhi, mogą natomiast podsumować dwudniowe rozmowy w komunikacie – przekazały źródła Kyodo w japońskim rządzie.

Szefowie MSZ państw grupy G20 debatują w czasie pogłębiającego się podziału pomiędzy krajami zachodnimi a „obozem chińsko-rosyjskim” w kwestii napaści Rosji na Ukrainę i innych sprawach – ocenia japońska agencja.

Agencja Reutera podała, powołując się na źródło w UE, że delegacja unijna nie poprze wspólnego oświadczenia, jeśli nie znajdzie się w nim potępienie inwazji. 

„Wszyscy musimy uznać, że multilateralizm jest dziś w kryzysie” – oświadczył premier Indii Narendra Modi w przemówieniu pokazanym na początku czwartkowego spotkania. Wyraził nadzieję, że będzie ono odzwierciedleniem „ducha współpracy na rzecz osiągania wspólnych i konkretnych celów”.

Wojna na Ukrainie była najbardziej sporną kwestią ostatniego szczytu G20, który odbył się w listopadzie na indonezyjskiej wyspie Bali. W ogłoszonej po rozmowach deklaracji przywódców napisano, że „większość członków” grupy stanowczo potępiła rosyjską agresję, ale pojawiły się się również „inne opinie i oceny sytuacji”.

Nie wyjaśniono wówczas, które kraje miały inne zdanie na temat agresywnych działań Rosji, która sama należy do G20. Komentatorzy oceniali, że na jednogłośne potępienie Moskwy nie zgodził się również Pekin.

Stany Zjednoczone, kraje europejskie i Japonia zaostrzają sankcje gospodarcze przeciwko Rosji, podczas gdy takie państwa jak Chiny i Indie nie przyłączyły się do nich. Waszyngton spiera się z Pekinem również w kwestii Tajwanu i domniemanego chińskiego balonu szpiegowskiego zestrzelonego nad USA. 

Władze Stanów Zjednoczonych oceniały również, że Chiny rozważają przekazywanie Rosji uzbrojenia, by wspomóc ją w wojnie przeciwko Ukrainie. Pekin temu zaprzecza, a jednocześnie oskarża NATO o podsycanie konfliktu poprzez dostawy broni dla Kijowa.

Wśród pozostałych tematów obrad zapowiadano problemy globalnego wzrostu gospodarczego, wzrost inflacji i cen surowców energetycznych oraz żywności, a także spadek popytu na towary i usługi na całym świecie. Kwestie te, jak zaznaczono w zapowiedzi szczytu, są bezpośrednio związane z wojną na Ukrainie. 

PAP/ks

"Rosja najbardziej boi się usunięcia z organizacji międzynarodowych, a nie sankcji"

25.02.2023 12:00
Irena Lasota, dyrektor Fundacji na Rzecz Rozwoju Demokracji w Europie Wschodniej w Waszyngtonie wskazała, że to, co jest najistotniejsze w tej kwestii, to podjęcie kroków politycznych, zmierzających do izolacji Rosji.

Joe Biden w Warszawie: będziemy bronić suwerenności i demokracji. Rosja zapłaci cenę za zbrodnie

25.02.2023 15:30
- Rok temu świat stanął przed możliwością upadku Kijowa. Teraz, po powrocie z Kijowa, mogę zapewnić, że Kijów się trzyma, dumnie trzyma głowę wysoko, a przede wszystkim jest wolny - powiedział prezydent USA Joe Biden podczas wystąpienia w Arkadach Kubickiego w Warszawie.

Szef BBN Jacek Siewiera: Ukraina bliżej NATO niż kiedykolwiek wcześniej

27.02.2023 13:18
Dzisiaj, także dzięki naszym staraniom, NATO jest bardziej zjednoczone, państwa europejskie zbudowały porozumienie wokół silnej polityki sankcyjnej, Ukraina jest bliżej euroatlantyckiej wspólnoty niż kiedykolwiek - powiedział "Gazecie Polskiej Codziennie" szef Biura Bezpieczeństwa Narodowego Jacek Siewiera.

Szwajcarski ekspert: w październiku Rosja przegra wojnę, po czym stanie się "tanią stacją benzynową Chin"

01.03.2023 11:57
Szwajcarski wykładowca Akademii Wojskowej ETH Zurich Marcus Keupp w wywiadzie dla magazynu "Bilanz" odważył się na prognozę terminu zakończenia wojny na Ukrainie - pisze portal dziennika "Bild". Zdaniem eksperta "w październiku tego roku Ukraina pokona Rosję".