Redakcja Polska

Rosjanie majstrowali przy słowackich MiG-ach? Samoloty poleciały na Ukrainę

07.04.2023 15:54
Ministerstwo Obrony Słowacji twierdzi, że rosyjscy technicy, którzy jeszcze w 2022 r. byli obecni w bazie lotniczej Sliač, celowo uszkodzili słowackie myśliwce MiG-29. W maszynach wykryto usterki pojawiające się jedynie w częściach, do których dostęp mieli wysłannicy z Kremla. Samoloty przekazano w sierpniu 2022 r. na Ukrainę.
W dniach 16-17 marca władze Polski i Słowacji poinformowały, że dostarczą Ukrainie łącznie 17 myśliwców MiG-29.
W dniach 16-17 marca władze Polski i Słowacji poinformowały, że dostarczą Ukrainie łącznie 17 myśliwców MiG-29.https://twitter.com/visegrad24/status/1636659196589486081

Dwusilnikowe myśliwce MiG-29 radzieckiej produkcji wchodziły w skład słowackiego lotnictwa od rozpadu Czechosłowacji w 1993 r. Po inwazji Rosji na Ukrainę rząd w Bratysławie podjął decyzję o przekazaniu kilku maszyn do Kijowa.

"Ukraińcy przyjechali na Słowację tydzień przed ich wysyłką, przywieźli części zamienne i dokonali przeglądu samolotów" - wyjaśnia minister obrony Jaroslav Naď, cytowany przez portal Euractiv. Szef słowackiego MON sugeruje, że znalezione wówczas usterki mogły być celowo spowodowane przez rosyjskich techników.

Co ciekawe, do 2022 r. w bazie lotniczej Sliač na Słowacji przebywali rosyjscy technicy. Ponieważ błędy znaleziono w miejscach, do których dostęp mieli tylko Rosjanie, słowacki MON „utracił do nich zaufanie”.

"Przejęliśmy od nich silnik, który miał wytrzymać 350 godzin, a przeleciał tylko 70 godzin" - wskazuje z kolei były najwyższy rangą pilot, generał porucznik Ľubomír Svoboda i sugeruje, że Rosjanie mogli celowo uszkodzić myśliwce.

Przekazanie maszyn na Ukrainę wywołało ostrą reakcję rosyjskiej ambasady w Bratysławie, która określiła to jako „eskalację konfliktu” i zapowiedziała „pociągnięcie do odpowiedzialności” inicjatorów współpracy z Kijowem.


Źródło: EURACTIV.PL/TVP Info

Regionalne władze dziękują Polsce za 36 wagonów pomocy materialnej dla szkół w obwodzie chersońskim

07.04.2023 13:36
Polska rządowa Agencja Rezerw Strategicznych przekazała szkołom z zachodniej części obwodu chersońskiego, na południu Ukrainy, 36 wagonów pomocy materialnej, w tym m.in. ławki, krzesła i szafki; placówki edukacyjne są tam obecnie remontowane i przywracane do użytku po okresie rosyjskiej okupacji. Dziękujemy polskim darczyńcom - powiadomiły w piątek władze Chersońszczyzny.

Mińsk: 5 lat kolonii karnej dla pięciu opozycjonistów za wywieszenie flag Ukrainy i Białorusi

07.04.2023 14:28
Sąd w Mińsku skazał pięcioro opozycjonistów na 5 lat kolonii karnej za wywieszenie na domu mieszkalnym flagi Ukrainy i zabronionej przez władze narodowej biało-czerwono-białej flagi białoruskiej - powiadomiło Radio Swaboda.

Żaryn: Rosja kontynuuje eksponowanie informacji o rozmieszczeniu broni jądrowej na Białorusi

07.04.2023 15:20
- Rosja kontynuuje eksponowanie informacji o rozmieszczeniu broni jądrowej na Białorusi. Kontynuowanie tego wątku ma charakter eskalacyjny i jest elementem presji psychologicznej na decydentów i społeczeństwa Zachodu - ocenił w piątek pełnomocnik rządu ds. bezpieczeństwa przestrzeni informacyjnej RP Stanisław Żaryn.