Redakcja Polska

Uchwała rządu ws. reparacji w Monitorze Polskim. "Kwestia nie została w żaden sposób zamknięta"

22.04.2023 15:03
"Ani w czasie PRL, ani po odzyskaniu suwerenności w 1989 r., kwestia reparacji, odszkodowań, zadośćuczynienia oraz innych form naprawienia szkód wyrządzonych Polsce i Polakom w trakcie II wojny światowej, nie została w żaden sposób zamknięta", głosi uchwała Rady Ministrów opublikowana w Monitorze Polskim.
Uchwała rządu ws. reparacji w Monitorze Polskim. Rząd polski i rząd Niemiec nie zamknęły kwestii reparacji
Uchwała rządu ws. reparacji w Monitorze Polskim. "Rząd polski i rząd Niemiec nie zamknęły kwestii reparacji"PAP/Piotr Nowak

Rząd przyjął we wtorek uchwałę ws. konieczności uregulowania w stosunkach polsko-niemieckich kwestii reparacji, odszkodowania i zadośćuczynienia z tytułu strat, jakie Polska i Polacy ponieśli z powodu bezprawnej napaści Niemiec na Polskę w 1939 r. oraz późniejszej okupacji niemieckiej.

Podkreślono w niej, że "ani w czasach Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej, ani w czasach wolnej Rzeczypospolitej Polskiej, odzyskawszy w 1989 r. możliwość suwerennego i demokratycznego stanowienia o Jej losie, rząd polski i rząd Republiki Federalnej Niemiec nie zamknęły kwestii reparacji, odszkodowania, zadośćuczynienia ani innej formy rekompensaty za straty materialne i niematerialne, jakie Polska i Polacy ponieśli w wyniku bezprawnej napaści Niemiec na Polskę we wrześniu 1939 r. oraz późniejszej okupacji niemieckiej".

"W szczególności ani rząd PRL, ani rząd wolnej Rzeczypospolitej Polskiej nigdy nie zrzekły się skutecznie i nie zrezygnowały z dochodzenia od Republiki Federalnej Niemiec reparacji, odszkodowania czy zadośćuczynienia za straty spowodowane w czasie II Wojny Światowej" - napisano.

Kwestia reparacji nie została uregulowana

"Rząd Rzeczypospolitej Polskiej przypomina, że kwestia reparacji, odszkodowania i zadośćuczynienia z tytułu strat poniesionych przez Polskę i Polaków w wyniku II Wojny Światowej nie została dotychczas uregulowana pomiędzy Rzecząpospolitą Polską a Republiką Federalną Niemiec w formie umowy międzynarodowej" - wskazano.

"Mając na uwadze ogrom krzywd, cierpień i szkód wyrządzonych przez Niemcy w trakcie II Wojny Światowej, rząd Rzeczypospolitej Polskiej stoi na stanowisku, że kwestia zasad wypłaty reparacji, odszkodowania i zadośćuczynienia z tytułu strat poniesionych przez Polskę i Polaków wymaga jak najszybszego uregulowania pomiędzy Rzecząpospolitą Polską a Republiką Federalną Niemiec" - dodano.

Z inicjatywą w sprawie przyjęcia przez rząd takiej uchwały wystąpił na początku kwietnia wiceszef MSZ, pełnomocnik rządu ds. reparacji wojennych Arkadiusz Mularczyk. Wiceminister, informując o niej, podkreślał, że "ma ona potwierdzić w sposób formalny i wiążący, że kwestia reparacji i odszkodowań od Niemiec dla Polski - ani w czasach PRL, ani później - nie została w żaden sposób zamknięta".

6,22 bilionów złotych

Łączna wartość strat szacowana w zaprezentowanym 1 września zeszłego roku raporcie o stratach poniesionych przez Polskę w wyniku agresji i okupacji niemieckiej w czasie II wojny światowej 1939-1945, wynosi 6,22 bilionów złotych, czyli równowartość 1,53 biliona dolarów według kursu z dnia 31 grudnia 2021 r.

W dyskusji na temat reparacji przywoływana jest kwestia mocy prawnej deklaracji z 23 sierpnia 1953 r. podjętej przez rząd PRL, na czele którego stał wówczas Bolesław Bierut. Ówczesne władze PRL wydały ją pod naciskiem ZSRR, a zmiana podejścia do reparacji była związana z nowym kursem politycznym Związku Sowieckiego wobec NRD.

Jak jednak wskazywała część prawników i historyków podjęcie takiej deklaracji w 1953 r. od strony formalno-prawnej było wątpliwe - kwestie takie należały wówczas do kompetencji Rady Państwa, a nie Rady Ministrów; dokument dotyczył tylko NRD, do którego nie trafiła jednak nota dyplomatyczna; nie jest nawet pewne, czy w niedzielę 23 sierpnia 1953 r. w ogóle odbyło się posiedzenie rządu PRL.


PAP/IAR/dad

Niemieckie patrioty zostaną w Polsce? Szef MON: trwająca wojna i hub przemawiają za ich utrzymaniem

22.04.2023 11:10
Minister Obrony Narodowej Mariusz Błaszczak rozmawiał z przedstawicielem niemieckiego MON-u podczas pobytu w amerykańskiej bazie w Rammstein. Jak podkreślił, "wojna na Ukrainie wciąż trwa, a więc zagrożenie wciąż jest jak najbardziej realne. Po drugie Polska stanowi dominujący hub, jeśli chodzi o wsparcie dla Ukrainy".

Łotwa wesprze walczącą Ukrainę. Przekaże cały swój zapas pocisków Stinger

22.04.2023 12:12
Łotwa przekaże Ukrainie wszystkie posiadane systemy obrony przeciwlotniczej Stinger - poinformowała łotewska minister obrony Inara Murniece. Polityk uczestniczyła w obradach grupy kontaktowej ds. obrony Ukrainy w niemieckim Ramstein. Ryga zamierza też przeszkolić więcej żołnierzy ukraińskiej armii niż w zeszłym roku.

Rosja: rośnie obawa przed kolejną falą mobilizacji. Powołania nawet w studenckich akademikach

22.04.2023 14:21
Radio Swoboda poinformowało, że w Moskwie wojskowe komendy uzupełnień rozpoczęły obławę na studentów. Wezwania do wojska doręczane są m.in. w akademikach. W społeczeństwie rosyjskim rośnie obawa przed kolejną falą mobilizacji na wojnę na Ukrainie.