Redakcja Polska

Szef MON: do Polski trafiły dwie kolejne wyrzutnie HIMARS oraz kolejne elementy systemu Patriot

25.05.2023 10:41
Do Polski trafiły dwie kolejne wyrzutnie M142 HIMARS oraz kolejne elementy systemu PATRIOT/IBCS. Dostawy te realizowane są w ramach programów Homar i Wisła, które mają na celu znaczące wzmocnienie polskiej artylerii rakietowej i obrony powietrznej - poinformował wicepremier, szef MON Mariusz Błaszczak.
Jedna z pierwszych wyrzutni rakiet HIMARS dla MON.
Jedna z pierwszych wyrzutni rakiet HIMARS dla MON.MON/twitter

O dostawie sprzętu szef MON poinformował we wpisie na Twitterze w środę wieczorem. "Do Polski trafiły 2 kolejne wyrzutnie M142 HIMARS oraz kolejne elementy systemu PATRIOT/IBCS. Dostawy te realizowane są w ramach programów Homar i Wisła, które mają na celu znaczące wzmocnienie polskiej artylerii rakietowej i obrony powietrznej" - napisał.

Pierwsze 5 zamówionych wyrzutni HIMARS dotarło do Polski w ubiegły poniedziałek. Wyrzutnie zostaną przekazane 1. Mazurskiej Brygadzie Artylerii 16. Dywizji Zmechanizowanej. Pozostałe z 20 zakontraktowanych wyrzutni mają zostać dostarczone do końca roku.

Wyrzutnie HIMARS – 18 bojowych i dwie ćwiczebne – MON zamówiło w 2019 r. za 414 mln dolarów. Wraz z wyrzutniami strona polska zamówiła amunicję bojową GMLRS o zasięgu ok. 70 km i ATACMS o zasięgu do 300 km oraz ćwiczebnej (LCRRPR), pojazdy dowodzenia i wozy zabezpieczenia technicznego. Umowa przewiduje również wsparcie logistyczne, szkoleniowe i techniczne. Kongres USA wydał zgodę na zakup przez Polskę kolejnych 500 wyrzutni.

System M142 HIMARS

M142 HIMARS (High Mobility Artillery Rocket System) to wysokiej mobilności system artylerii rakietowej dalekiego zasięgu produkowany przez koncern Lockheed Martin. W odróżnieniu od zestawu MLRS Multiple Launch Rocket System montowanego na podwoziu gąsienicowym, HIMARS wykorzystuje podwozie kołowe. HIMARS i MARS znalazły się wśród typów uzbrojenia, którym Zachód wsparł Ukrainę.

System Patriot to amerykański system przeciwlotniczy i przeciwrakietowy średniego zasięgu. Polska wybrała system Patriot jako podstawę programu obrony powietrznej średniego zasięgu Wisła w kwietniu 2015 r. Do końca 2022 r. na wyposażenie Wojska Polskiego mają wejść dwie baterie Patriotów (16 wyrzutni). Polskie Patrioty wyposażone są w nowoczesny system zarządzania obroną powietrzną IBCS, obecnie wdrażany również w armii amerykańskiej. 

IAR/PAP/dad

Szef brytyjskiego MON z wizytą w Kijowie. "Nie pozwolimy Putinowi wygrać tej wojny"

24.05.2023 13:07
- Władimir Putin nie może wygrać wojny, którą wszczął przeciwko Ukrainie; zachodnie wsparcie dla jej sił zbrojnych pozostanie niezmienne – oświadczył minister obrony Wielkiej Brytanii Ben Wallace, który spotkał się we wtorek w Kijowie ze swym ukraińskim odpowiednikiem Ołeksijem Reznikowem.

"Będziemy stać przy Ukrainie". Marszałek Sejmu spotkała się z szefem ukraińskiej Rady Najwyższej

24.05.2023 14:46
Przewodniczący Rady Najwyższej Ukrainy Rusłan Stefanczuk, który w środę rozpoczął wizytę w Polsce spotkał się z marszałek Sejmu Elżbietą Witek. - Ukraina jest na dobrej ścieżce do przystąpienia do UE, będziemy pracować nad uchwałą, która wesprze Ukrainę w kwestii członkostwa w NATO - zapowiedziała marszałek Sejmu Elżbieta Witek. - Oczekujemy, że w odbudowie Ukrainy będą uczestniczyć także polskie firmy - mówił Rusłan Stefanczuk.

Marszałkowie Sejmu i Senatu uhonorowani odznaczeniami "Za zasługi dla narodu ukraińskiego"

24.05.2023 16:15
Odznaczeniem "Za zasługi dla narodu ukraińskiego" zostali w środę uhonorowani marszałek Sejmu Elżbieta Witek i marszałek Senatu Tomasz Grodzki. Wyróżnienie zostało im wręczone przez przewodniczącego Rady Najwyższej Ukrainy Rusłana Stefanczuka, który przebywa z wizytą w Polsce.

ISW: w Rosji zdobycie Bachmutu zostało przyćmione przez dyskusję o poniesionych przy tej operacji stratach

25.05.2023 08:47
Dyskusja dotycząca rosyjskich strat poniesionych podczas zdobycia ukraińskiego Bachmutu zdominowała rosyjską prowojenną przestrzeń informacyjną i przyćmiła propagandowy wydźwięk opanowania tego miasta - ocenia amerykański Instytut Studiów nad Wojną (ISW) w najnowszej analizie.