Redakcja Polska

Resort obrony zatwierdził nowe umowy na sprzęt dla Wojska Polskiego

11.10.2023 14:32
Minister Mariusz Błaszczak w Nowej Dębie zatwierdził umowy na mosty towarzyszące MS-20 Daglezja-S, wozy dowodzenia Zawilec, samochody dla Morskich Jednostek Rakietowych, a także aneks na dostawy amunicji 120 mm do moździerzy samobieżnych Rak. Jednocześnie podsumował działania rządu na rzecz rozwoju polskiej armii.
MON zatwierdziło nowe umowy na sprzęt dla Wojska Polskiego. Minister Błaszczak: przełamaliśmy beton
MON zatwierdziło nowe umowy na sprzęt dla Wojska Polskiego. Minister Błaszczak: przełamaliśmy betontwitter.com / @MON_GOV_PL

- W Wojsku Polskim dzieje się bardzo dobrze, czego dowodem jest nowoczesna broń, która w ostatnim czasie trafiła na wyposażenie armii. Jeżeli dodamy do tego budowane przez nas - szczególnie na wschód od Wisły - nowe jednostki wojskowe i tysiące młodych ludzi, którzy decydują się na wstąpienie do Wojska Polskiego, to w rezultacie zapewnia bezpieczeństwo naszej ojczyźnie - mówił szef MON.

Ponadto zaznaczył, że odpowiedzią na zagrożenia współczesnego świata jest silna armia. Wskazał, że tocząca się za naszą wschodnią granicą wojna przypomina II wojnę światową.

- Nie są to żadne manewry, tylko regularna wojna. Atak hybrydowy, który został przypuszczony na Polskę dwa lata temu i nadal trwa z terytorium Białorusi. Nowe zagrożenie w postaci konfliktu w Izraelu, co z pewnością spowoduje wzmożony szturm imigrantów do Europy. Odpowiedzią na to wszystko jest silne Wojsko Polskie - podkreślił Błaszczak.

"Wojsko Polskie będzie liczyło 300 tys. żołnierzy"

Szef MON przypomniał, że nie zawsze tak było, bo przed 2015 r. likwidowano jednostki wojskowe. - Ponad 600 jednostek organizacyjnych WP zostało zlikwidowanych. Dziś odbudowujemy te jednostki - oświadczył. - Polskie siły zbrojne w 2015 r. liczyły 97 tys., a dziś mamy 186 tys. żołnierzy pod bronią - zauważył Błaszczak.

- Jesteśmy w połowie drogi, finał to 300 tys. żołnierzy Wojska Polskiego, uzbrojenie tak dobre, nowoczesne, żeby skutecznie odstraszyć agresora - powiedział Mariusz Błaszczak, zapewniając, że "wzmacniamy w każdej dziedzinie Wojsko Polskie".

- Kilka dni temu byłem w Wojnarowej, gdzie powstaje nowa jednostka wojskowa. Zbudowanie jednostki wojskowej zajmuje nam kilka miesięcy - dodał szef MON. Przykłady - jak wskazał - to m.in. jednostki w Kolnie czy Olecku. - Obie zostały uruchomione w ciągu kilku miesięcy. Tam już jest wojsko - oświadczył.

"Przełamaliśmy beton"

Błaszczak nadmienił, że "przełamaliśmy beton razem z gen. Wiesławem Kukułą, gen. Mirosławem Brysiem, jeżeli chodzi o przyjmowanie do wojska, tak i z gen. Arturem Kuptelem przełamaliśmy beton, jeżeli chodzi o zamówienia broni dla Wojska Polskiego".


Posłuchaj
00:34 12600626_1.mp3 Minister Błaszczak: sytuacja w Wojsku Polskim jest bardzo dobra (IAR)

 

Minister podczas briefingu prasowego przedstawił inwestycje w obronność i zakupy sprzętu wojskowego dokonywane przez rząd PiS. Wymienił m.in. zakup nowych systemów obrony przeciwrakietowej i czołgów oraz zamówienia m.in. na śmigłowce czy myśliwce. Wskazywał też na proces budowy trzech fregat.

Plan obrony na linii Wisły w czasach rządów PO

Jednocześnie przypomniał, że rząd PO-PSL planował obronę Polski na linii Wisły. - Dokumenty świadczą o tym, że linia obrony miała być na linii Wisły. Nawet jeśliby to podważyć, to kto miałby bronić tych terenów, skoro nie było tam jednostek? - pytał minister.

- Teraz o bezpieczeństwo na północnym-wschodzie Polski dba 16 Dywizja Zmechanizowana. 1 Dywizja Piechoty Legionów budowana w woj. podlaskim ma zapewnić bezpieczeństwo na kierunku grodzieńskim. Mamy też 18 Dywizję Zmechanizowaną odbudowaną na gruzach 1 Warszawskiej Dywizji Zmechanizowanej, zlikwidowanej w 2011 r., której zadaniem jest zamknięcie Bramy Brzeskiej - wskazał Błaszczak.


IAR/PAP/PR24/dad

Sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg: wspieranie Ukrainy jest ważne dla całego Sojuszu

11.10.2023 10:06
Będziemy stać u boku Ukrainy; wspieranie tego kraju jest ważne dla całego NATO - zapewnił w środę sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg przed rozpoczęciem dwudniowego spotkania ministrów obrony w kwaterze głównej Sojuszu w Brukseli. Stoltenberg wystąpił na konferencji prasowej wspólnie z prezydentem Ukrainy Wołodymyrem Zełenskim, który w środę przybył do Brukseli.

F-16 polecą na Ukrainę. Belgia pierwszym krajem z oficjalną deklaracją

11.10.2023 13:09
Belgia jest pierwszym krajem, który oficjalnie poinformował o przekazaniu swoich myśliwców F-16 Ukrainie. Szef belgijskiego MON Ludivine Dedonder podała te informacje, w związku z wizytą w Brukseli ukraińskiego prezydenta Wołodymyra Zełenskiego. Jako najbliższy możliwy termin przekazania sprzętu podała rok 2025.