Redakcja Polska

"Musimy utrzymać wsparcie dla Kijowa". Przywódcy państw bałtyckich: Rosja nie zatrzyma się na Ukrainie

11.12.2023 16:38
Rosja nie zatrzyma się na Ukrainie, dlatego konieczne jest utrzymanie wsparcia i zapewnienie, by Kijów się obronił – oznajmili w poniedziałek prezydenci Litwy, Łotwy i Estonii - Gitanas Nauseda, Edgars Rinkeviczs i Alar Karis po spotkaniu w Tallinie.
Audio
  • Kwestie bezpieczeństwa w regionie, rozwój infrastruktury i wsparcie dla Ukrainy były tematami rozmów prezydentów Litwy, Łotwy i Estonii. Gitanas Nauseda, Edgars Rinkeviczs oraz Alar Karis spotkali się dziś w Tallinie. Materiał Kamila Zalewskiego
Ukraiński dowódca: sytuacja na wschodzie jest trudna, wróg atakuje wzdłuż całej linii frontu.
Ukraiński dowódca: sytuacja na wschodzie jest trudna, wróg atakuje wzdłuż całej linii frontu.PAP/MARIA SENOVILLA

"Nie powinniśmy zakładać, że Rosja wygra tę wojnę, ale - gdyby tak się stało - wszyscy bylibyśmy w niebezpieczeństwie, nie tylko kraje bałtyckie, ale cała Europa, cały świat zachodni” - powiedział prezydent Estonii Karis, którego cytuje agencja BNS, podczas wspólnej konferencji prasowej przywódców trzech państw bałtyckich.


Posłuchaj
00:52 12704641_1.mp3 Kwestie bezpieczeństwa w regionie, rozwój infrastruktury i wsparcie dla Ukrainy były tematami rozmów prezydentów Litwy, Łotwy i Estonii. Gitanas Nauseda, Edgars Rinkeviczs oraz Alar Karis spotkali się dziś w Tallinie. Materiał Kamila Zalewskiego

 

- Powinniśmy przypomnieć naszym partnerom, że nie jest to tylko kwestia krajów dzielących granicę (z Rosją), ale całego zachodniego świata - podkreślił Karis.

Kreml nie ma "ostatecznych celów"

Prezydent Litwy Nauseda wskazał, że "reżim kremlowski, nie ma ostatecznych celów" i mogą one obejmować nie tylko "kraje bałtyckie, ale też inne też kraje Europy Wschodniej, Europy Środkowej. - Dlatego musimy poradzić sobie z bardzo niebezpiecznym reżimem i pozostać zjednoczeni we wspieraniu Ukrainy - oświadczył Nauseda.

Prezydent Łotwy Rinkeviczs zaznaczył, że "to, czy Rosja zaatakuje którykolwiek z krajów bałtyckich lub krajów wschodniej flanki NATO, zależy od tego, jak dobrze są one przygotowane do odparcia ewentualnego ataku". Ponadto, zdaniem łotewskiego prezydenta, działania Rosji mogą doprowadzić do fragmentacji NATO, "dlatego ważne jest, aby podejmować wysiłki na rzecz utrzymania jedności". 

Konflikt na wymęczenie

Według Rinkeviczsa, strategia Kremla polega na prowadzeniu długotrwałej wojny w nadziei, że wpłynie to na opinię zachodnich społeczeństw. 

- Musimy pamiętać, że jest to wojna długoterminowa. Niestety, nie zakończy się ona w ciągu kilku miesięcy czy nawet roku. To właśnie mówię moim kolegom w NATO i Unii Europejskiej, iż musimy być na to przygotowani - powiedział łotewski prezydent.

Spotkanie w Tallinie było dorocznym spotkaniem prezydentów Litwy, Łotwy i Estonii, podczas którego omówione zostały kwestie bezpieczeństwa regionalnego i infrastruktury, a także wsparcie dla Ukrainy.


PAP/IAR/dad

Wielka Brytania przekaże Ukrainie dwa niszczyciele min

11.12.2023 12:07
Wielka Brytania przekaże Ukrainie dwa niszczyciele min, należące do Królewskiej Marynarki Wojennej. Okręty dadzą Ukrainie większe możliwości przeciwstawienia się zagrożeniu na morzu ze strony rosyjskiej. Pozwolą także rozminowywać ukraińskie szlaki eksportowe przez Morze Czarne. Norwegia również wesprze operacje morskie Ukrainy.

Polskie moździerze Rak prawdopodobnie już na ukraińskim froncie

11.12.2023 14:04
Polskie samobieżne moździerze M120 Rak walczą już na froncie na Ukrainie. Takie informacje przekazali ukraińscy żołnierze. Raki to nowoczesna broń produkowana w Hucie Stalowa Wola. Ich zakup przez Ukraińców zapowiedziano wiosną.

W Rosji nasila się propaganda wojny, grożąca dalszą agresją Moskwy na Zachód

11.12.2023 15:20
W Rosji narasta propaganda wojny. Putinowski reżim coraz intensywniej wykorzystuje prawosławie do usprawiedliwiania inwazji na Ukrainę i agresywnej polityki wobec Zachodu. W ocenie części analityków wojskowych, zachodnie kraje powinny przygotowywać się do ewentualnego odstraszenia rosyjskiego agresora, a nawet bezpośredniej obrony przed atakiem.