W tym tygodniu na zamku w Rydze prezydent Edgars Rinkeviczs zorganizował dyskusję na temat przyszłości łotewskich mediów państwowych, a jednym z poruszonych tematów była działalność redakcji publikujących treści w językach mniejszości, w tym redakcji rosyjskojęzycznych. Ok. 25 proc. mieszkańców Łotwy to Rosjanie.
Według prezydenta łotewskie media publiczne powinny do 2026 roku przejść całkowicie na język łotewski. Podkreślił, że odejście od nadawania w języku rosyjskim jest zapisane w konwencji o bezpieczeństwie narodowym przyjętej przez łotewski Sejm.
Język rosyjski na Łotwie
Minister kultury Agnese Logina uważa natomiast, że państwowe media powinny nadal publikować treści w języku rosyjskim. - Język rosyjski jest jednym z języków mniejszości, więc powinniśmy dostarczać treści również w języku rosyjskim - oświadczyła, cytowana przez portal publicznego nadawcy LSM. Jak zaznacza serwis, ustawa dotycząca zarządzania mediami państwowymi zakłada nadawanie w językach mniejszości narodowych.
Jak przyznała redaktor naczelna Łotewskiej Telewizji Sigita Roke, integracja społeczeństwa powinna odbywać się na płaszczyźnie języka łotewskiego, jednak część mieszkańców kraju korzysta i będzie nadal korzystać z treści w języku rosyjskim, nawet w przypadku zamknięcia rosyjskojęzycznych redakcji mediów państwowych - pisze portal LSM. Według Roke taki krok będzie prezentem w postaci 300-tysięcznego audytorium dla kremlowskiej propagandy i Putina.
"O umysły tych osób walczy nasz wróg"
- O umysły tych osób walczy nasz wróg. I nasza pozycja w tej wojnie będzie osłabiona, jeśli pozbawimy ludzi informacji - oświadczyła Anita Brauna, redaktor naczelna Łotewskiego Radia, w ramach którego działa rosyjskojęzyczne Łotewskie Radio 4. Jak zauważyła, audytorium radia to przede wszystkim przedstawiciele starszego pokolenia, którzy są bardziej podatne na wpływ Kremla. Zaznaczyła, że część społeczeństwa Łotwy nie zna języka łotewskiego i nie zmieni się to w najbliższym czasie.
Janis Siksnis, przewodniczący Rady Państwowych Mediów Elektronicznych, ocenił, że przejście mediów wyłącznie na język łotewski powinno odbywać się stopniowo, zwłaszcza w warunkach rosyjskiej dezinformacji. Przyznał, że rosyjskojęzycznych odbiorców mało interesują treści w języku łotewskim i potrzeba czasu, by ta sytuacja uległa zmianie.
W kraju rozpoczęto proces połączenia Łotewskiego Radia i Łotewskiej Telewizji w jedną spółkę. Struktura ma rozpocząć pracę w przyszłym roku - podaje LSM.
IAR/PAP/dad