Redakcja Polska

Ekspert: Polska, Ukraina i Indie piszą nowy rozdział historii

23.08.2024 11:18
Pierwsza wizyta premiera Indii Narendry Modiego w demokratycznej Polsce i pierwsza jego wizyta w wolnej Ukrainie to pisanie nowej historii – powiedział w rozmowie z PAP były ambasador RP w Indiach i politolog dr Tomasz Łukaszuk, komentując rozpoczęcie w piątek wizyty szefa indyjskiego rządu w Kijowie.
Narendra Modi i Donald Tusk podczas spotkania w Warszawie
Narendra Modi i Donald Tusk podczas spotkania w Warszawie PAP/Radek Pietruszka

Pierwsza podróż premiera Indii do Ukrainy odbywa się zaledwie kilka tygodni po rozmowach Narendry Modiego z Władimirem Putinem w Moskwie.

W czwartek Modi spotkał się z premierem Donaldem Tuskiem i prezydentem Andrzejem Dudą. Była to pierwsza oficjalna wizyta premiera Indii w Polsce od 45 lat.-

- Oto Indie, lider Globalnego Południa spotkał się z Polską, jednym z liderów UE. Kolejne spotkanie z Ukrainą jest ważne, gdyż Indie mają pewną narrację, jeśli chodzi o agresję Rosji, i za nią może pójść wiele innych państw - powiedział Łukaszuk. Wyjaśnił, że "wiele państw Globalnego Południa patrzy na wojnę w Ukrainie jako jeszcze jeden przypadek wojny zastępczej między USA a Rosją". - Tę narrację trzeba odczarować, gdyż jest to ważna kwestia w odpowiednim rozumieniu wzajemnych powiązań w systemie bezpieczeństwa globalnego - znaczył ekspert z Wydziału Nauk Politycznych i Stosunków Międzynarodowych Uniwersytetu Warszawskiego.


Posłuchaj
00:58 13162235_1 (1).mp3 Współpraca gospodarcza była jednym z głównych tematów rozmowy między premierami Donaldem Tuskiem i Narendrą Modim. Materiał Witolda Banacha (IAR)

 

Sytuacja w Ukrainie wpływa na Indie

- Sytuacja w Ukrainie i na Bliskim Wschodzie żywotnie wpływa na interesy i bezpieczeństwa Indii oraz innych państwa Globalnego Południa. Indie przekonały się o tym, kiedy podczas rozwoju wydarzeń w Ukrainie, we wsparcie wojskowe agresora włączyły się Chiny i Korea Północna, czyli najbliżsi sąsiedzi. Okazało się, że wojna nie jest zbyt daleko od Delhi i wpływa bezpośrednio na bezpieczeństwo Indii - oznajmił politolog.

Jego zdaniem niebezpieczną sytuacją dla Indii jest moment, kiedy Chińczycy budują swoją potęgę na konflikcie w Ukrainie, a jednocześnie Rosja staje się osłabiona.

Kwestie relacji z Rosją

Pytany o niedawne spotkanie Modiego z Putinem rozmówca PAP stwierdził, że "w przypadku Indii, które są państwem z ambicjami, była to gra do wewnątrz". - Szef indyjskiego rządu musiał zapewnić dostawy ropy i gazu, bo bez tego gigantyczna gospodarka Indii nie przetrwa - dodał.

Jak podała w czwartek Agencja Reutera rosyjska ropa naftowa stanowiła rekordowe 44 proc. całkowitego importu do Indii w ubiegłym miesiącu. W 2021 r., czyli przed pełnoskalową napaścią Rosji na Ukrainę, rosyjska ropa stanowiła tam zaledwie 2 proc. rocznego importu.

Polska i Ukraina mogą wykorzystać spotkanie

Ekspert podkreślił też, że dzięki wizycie w Polsce i w Ukrainie przywódcy obu krajów mogą raz jeszcze podkreślić w bezpośrednich rozmowach, że "Rosja złamała wszystkie istniejące i ustalone przez ostatnie sto lat reguły ładu międzynarodowego, wszystkie konwencje dotyczące czy to wojny, czy pokoju". - Tę zasadniczą kwestię związaną z zasadami globalnego ładu międzynarodowego w XXI wieku powinny rozumieć Indie i inne kraje Globalnego Południa - tłumaczy Łukaszuk.

Według politologa "z perspektywy premiera Modiego najważniejsze jest utrzymania stanu równowagi między najważniejszymi graczami w otoczeniu Indii: USA, Chiny i Rosji". - W rozumieniu Indii ta równowaga musi być utrzymana. Jeśli Rosja się osłabi, a Chiny się wzmocnią, to uderzy to w indyjskie interesy. USA weszły na wyższy pułap współpracy z Indiami w 2005 r., od tamtej pory partnerstwo strategiczne jest pogłębiane i stabilne - wyjaśnił. Pozycja Chin i Rosji jest mniej stabilna i niesie za sobą większe wyzwania dla Indii.

Propozycje pokojowe?

- Premier Modi rozmawiał w cztery oczy z premierem Tuskiem, a wcześniej rozmawiał z Putinem, to oznacza, że być może przywiezie on do Kijowa jakąś propozycję dotyczącą kwestii pokojowego zakończenia wojny. Zaś jeśli nie będzie miał takiej propozycji, to zaproponuje osobiste zaangażowanie w rozmowy z ludźmi, z którymi ma stałe kontakty, czyli z prezydentem USA, przewodniczącym Chin i przywódcą Rosji. Prezydent Zełenski wie, że Modi jest jednym z nielicznych szefów rządów na świecie, który ma z nimi regularny bezpośredni kontakt. To może być dla prezydenta Zełenskiego jakaś oferta - zaznaczył dyplomata.

- Dla Modiego ważna jest nie tylko kwestia pokojowego zakończenia wojny, ale również to, aby Zełenski zrozumiał przesłanki, jakimi kierują się Indusi w swojej polityce zagranicznej - dodał.

Po rozpoczęciu przez Moskwę wojny na pełną skalę przeciwko Ukrainie w lutym 2022 r. Indie - obok Chin - stały się głównymi rynkami zbytu dla rosyjskich surowców objętych sankcjami przez UE i USA. Indie nie potępiły rosyjskiej inwazji na Ukrainę.

Modi zakończy swoją wizytę w Kijowie w piątek. W sobotę Ukraina obchodzi Dzień Niepodległości.a


PAP/dad

Republikanie za Kamalą Harris. Wśród nich byli współpracownicy Donalda Trumpa

22.08.2024 11:14
Grupa republikanów i byłych współpracowników Donalda Trumpa poparła kandydaturę Kamali Harris na prezydenta Stanów Zjednoczonych. Podczas konwencji partii demokratycznej w Chicago przestrzegali oni przed powrotem Donalda Trumpa do Białego Domu.

Będzie współpraca zbrojeniówek Polski i Indii? Szefowie rządów obu krajów spotkali się w Warszawie

22.08.2024 14:40
Relacje polsko-indyjskie zostały wyniesione do poziomu partnerstwa strategicznego - poinformował premier Donald Tusk. Jak mówił na wspólnej konferencji prasowej po spotkaniu w Warszawie z premierem Indii Naredrą Modim, oznacza to gotowość do współpracy na bardzo wielu polach.

Wiceszefowie MSW Polski i Litwy rozmawiali o problemach związanych z nielegalną migracją

22.08.2024 18:44
O sytuacji geopolitycznej i próbach forsowania granicy rozmawiali w litewskich Podwarańcach wiceministrowie spraw wewnętrznych Polski i Litwy, Maciej Duszczyk i Arnoldas Abramaviczius. Litewski resort oczekuje od Polski bliższej współpracy, aby lepiej chronić granice.