Redakcja Polska

"NYT": wywiad USA obawia się skutków pozwolenia Ukrainie na ostrzały rakietowe w głębi Rosji

27.09.2024 12:35
Amerykański wywiad uważa, że Rosja odpowie USA i ich sojusznikom zwiększoną siłą, jeśli zgodzą się na wykorzystanie przez Ukrainę pocisków dalekiego zasięgu do ostrzeliwania celów w głębi Rosji; jednocześnie użycie tych rakiet nie zmieni znacząco przebiegu wojny - napisał "New York Times".
Wyrzutnie HIMARS prowadzą ostrzał rosyjskich pozycji
Wyrzutnie HIMARS prowadzą ostrzał rosyjskich pozycjiMil.gov.ua, CC BY 4.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=120081404

Analitycy zwracają uwagę na potencjalne ryzyko i niepewne korzyści tak ważnej decyzji. Zaznaczają, że ukraińska armia posiada ograniczoną liczbę takich pocisków i nie jest jasne, czy zachodni sojusznicy przekażą Kijowowi więcej rakiet tego typu, a jeśli tak, to jak duża będzie to liczba.

Nie wiadomo, co w tej sprawie postanowi prezydent USA Joe Biden, który spotkał się ze swoim ukraińskim odpowiednikiem Wołodymyrem Zełenskim w czwartek w Białym Domu. Zełenski lobbuje za tym, by dostać zgodę na wykorzystanie pocisków dalekiego zasięgu i przenieść wojnę na terytorium Rosji.

"NYT" podkreśla, że Kreml często stosuje groźby, by odstraszyć Zachód od dostarczenia Ukrainie bardziej zaawansowanego uzbrojenia. Krytycy Bidena i jego sojuszników oceniają, że są oni zbyt łatwo zastraszani putinowską retoryką. Zwolennicy zaznaczają natomiast, że dzięki temu podejściu udało się uniknąć agresywnej rosyjskiej odpowiedzi.

ZOBACZ TEŻ: Radosław Sikorski za zniesieniem ograniczeń na ataki Ukrainy w głąb Rosji

Akcje odwetowe

Według amerykańskiego wywiadu Rosja mogłaby odpowiedzieć na pozwolenie na użycie rakiet wzmocnieniem działań sabotażowych i podpaleń w Europie, a nawet atakami śmiercionośnymi na amerykańskie i europejskie bazy wojskowe.

Przedstawiciele strony amerykańskiej podkreślają, że rosyjski wywiad wojskowy GRU odpowiada za większość aktów sabotażu, do których doszło w ostatnim czasie w Europie. W ocenie amerykańskiej Władimir Putin w reakcji na potencjalną zgodę na użycie przez Ukrainę uzbrojenia może zdecydować się na rozszerzenie kampanii sabotażowej, a nie na otwarte ataki na obiekty amerykańskie i europejskie bazy, by ograniczyć ryzyko większego konfliktu - czytamy w artykule nowojorskiej gazety.

Ukraina otrzymała od partnerów trzy rodzaje pocisków dalekiego zasięgu: amerykańskie ATACMS, brytyjskie Storm Shadow i francuskie SCALP.


PAP/dad

Minister obrony Niemiec ostrzega w Wilnie przed rosnącym zagrożeniem ze strony Rosji

26.09.2024 17:22
Szef resortu obrony Niemiec Boris Pistorius ostrzega w Wilnie przed rosnącym zagrożeniem ze strony Rosji. Niemiecki minister przebywa z wizytą na Litwie, gdzie tamtejszy parlament ratyfikował pozumienie dotyczące stacjonowania żołnierzy Bundeswehry w tym kraju.

Donald Trump zapowiedział, że spotka się w Wołodymyrem Zełenskim

27.09.2024 09:40
Donald Trump, kandydat Republikanów w listopadowych wyborach prezydenckich, oznajmił w czwartek, że w piątek rano (czasu miejscowego) spotka się w Nowym Jorku z prezydentem Ukrainy Wołodymyrem Zełenskim.

Rumunia: rosyjski dron naruszył rumuńską przestrzeń powietrzną

27.09.2024 11:15
Rosyjski dron naruszył rumuńską przestrzeń powietrzną podczas nocnego ataku na Ukrainę. Rumuńskie Ministerstwo Obrony informuje, że system radarowy namierzył jeden z dronów, który przez trzy minuty znajdował się nad terytorium Rumunii, w strefie przygranicznej.