Redakcja Polska

Rok od ataku Hamasu na Izrael. Bliski Wschód na krawędzi szerszej wojny

07.10.2024 08:19
Tylko w ostatnich dniach, w nalotach na Liban zginął lider Hezbollahu Hassan Nasrallah, a Iran przeprowadził zmasowany atak rakietowy na Izrael
Audio
  • Rok od ataku Hamasu na Izrael - Bliski Wschód na krawędzi szerszej wojny [posłuchaj]
Zdj. ilustracyjne
Zdj. ilustracyjneGiannis Papanikos/ Shutterstock

W Izraelu rozpoczęły się w poniedziałek rocznicowe uroczystości upamiętniające ofiary ataku palestyńskiego ugrupowania Hamas na państwo żydowskie. O godz. 6.29 (godz. 5.29 w Polsce) prezydent Izraela Icchak Hercog poprosił bliskich 370 osób zabitych przed rokiem przez terrorystów na festiwalu muzycznym w kibucu Reim o uczczenie pamięci zamordowanych minutą ciszy.

W dniu ataku, 7 października 2023 roku, zginęło łącznie ok. 1200 osób, głównie cywilów, a 250 zostało uprowadzonych przez palestyńskich terrorystów do Strefy Gazy. W toczącej się od tego czasu wojnie wedle szacunków resortu zdrowia na tym palestyńskim terytorium zginęło ponad 41 tys. osób. 

W poniedziałek izraelskie siły bezpieczeństwa zostały postawione w stan pełnej gotowości w oczekiwaniu na potencjalne ataki Hamasu. Siły Obronne Izraela przekazały w oświadczeniu, że "zapobiegły bezpośredniemu zagrożeniu, po wcześniejszych przygotowaniach i zidentyfikowaniu zamiaru organizacji terrorystycznej Hamas, aby ostrzelać Izrael". Jak poinformowała armia, myśliwce zaatakowały kilka wyrzutni rakietowych i tuneli tuż przed godz. 6.30, kiedy Hamas planował przeprowadzić ostrzał rakietowy.

Zeszłoroczny atak jest oceniany jako jedna z największych klęsk sił bezpieczeństwa Izraela - pisze agencja Reutera. Podczas jednodniowej napaści zginęła wielka grupa Izraelczyków, a poczucie bezpieczeństwa w państwie żydowskim zostało podważone. 

Po wielomiesięcznej kampanii militarnej w Strefie Gazy główny obszar działań wojennych przeniósł się obecnie na terenie Libanu, z którego organizacja terrorystyczna Hezbollah, podobnie jak Hamas uzbrajana i finansowana przez Iran, ostrzeliwała od roku Izrael, wiążąc w ten sposób część armii i zmuszając kilkadziesiąt tysięcy mieszkańców obszaru przygranicznego do ucieczki. Od dwóch tygodni Izrael intensywnie ostrzeliwuje obszary, w których znajdują się kluczowe zasoby Hezbollahu - broń i bojownicy. W ciągu tego czasu zginęło ponad 1000 osób, a około miliona mieszkańców musiało przemieścić się w bezpieczniejszym kierunku północnym.

Atak Izraela na Hezbollah i zgładzenie jego przywódcy Hasana Nasrallaha wywołało bezprecedensowy atak powietrzny ze strony Iranu na państwo żydowskie, co grozi rozlaniem się konfliktu zbrojnego na Bliskim Wschodzie. 

PAP/IAR/ks

Ukraiński MSZ i służby specjalne wydostały z Libanu 16 Polaków

02.10.2024 11:32
Ukraiński MSZ i służby specjalne wydostały z Libanu 179 osób, w tym 134 obywateli Ukrainy, 16 Polski, 6 Czech, 9 Litwy, 12 Mołdawii, 1 Brazylii i 2 Libanu. Od początku września to trzecia ukraińska operacja tego typu. W Libanie przebywa wciąż ok. 500 polskich obywateli.

Unia Europejska i Stany Zjednoczone potępiły atak Iranu na Izrael

04.10.2024 22:00
USA reagują na atak rakietowy Iranu na Izrael. Odpowiedzią ma być wprowadzenie sankcji na Teheran. Joe Biden zapewnił, że Stany Zjednoczone są w stałym kontakcie z Izraelem. Również Unia Europejska potępiła atak Iranu na Izrael.

Eskalacja konfliktu na Bliskim Wschodzie, apel MSZ do Polaków w Libanie oraz nowy szef NATO na Ukrainie

04.10.2024 17:30
W tym wydaniu: Warsaw Security Forum o wymianie ognia między Izraelem a Hezbollahem, polskie MSZ zaniepokojone eskalacją sytuacji na Bliskim Wschodzie oraz zapewnienia nowego szefa Sojuszu Północnoatlantyckiego o pomocy Ukrainie