Redakcja Polska

Polska wzmacnia współpracę z Koreą Południową. Andrzej Duda w zakładach zbrojeniowych Hyundai Rotem

25.10.2024 13:28
Podczas wizyty w Korei Południowej prezydent Andrzej Duda odwiedził zakłady Hyundai Rotem w Changwon, gdzie produkowane są czołgi K2 zamówione przez Polskę. W 2022 roku podpisano kontrakt na dostawę 180 takich czołgów, a obecnie MON negocjuje kolejną umowę na dostawę następnych 180 jednostek, które mają zawierać spolonizowane komponenty.
Prezydent spotkał się z południowokoreańskim sektorem zbrojeniowym
Prezydent spotkał się z południowokoreańskim sektorem zbrojeniowymFot.: Marek Borawski/KPRP Źródło: x.com Kancelaria Prezydenta @prezydentpl

Podczas wizyty prezydent Duda miał okazję obejrzeć pokazy czołgów oraz występ tradycyjnego zespołu muzycznego. Prezes Hyundai Rotem, Lee Yong-bae, zapewnił, że firma dokłada wszelkich starań, aby regularnie realizować dostawy zgodnie z harmonogramem pierwszego kontraktu. Dzień wcześniej prezydent Korei, Yoon Suk-jeol, wyraził nadzieję na podpisanie kolejnej umowy jeszcze w tym roku.


Posłuchaj
00:51 13277563_1.mp3 Rozmowy z przedstawicielami południowokoreańskiego przemysły zbrojeniowego zakończyły oficjalną wizytę prezydenta Polski w Azji. Materiał Agnieszki Drążkiewicz (IAR)

 

Kolejnym punktem wizyty była fabryka Hanwha Aerospace, producenta armatohaubic K9 i wyrzutni rakiet Chunmoo, które są oparte na polskich pojazdach Jelcz. Firma Hanwha Aerospace zaprezentowała polskiej delegacji swoje wyposażenie wojskowe oraz proces produkcyjny, a wiceprezes firmy, Kim Dong-kwan, podkreślił, że dla Hanwha Aerospace istotne jest rozwijanie współpracy z Polską.

Udział polskiego przemysłu zbrojeniowego i transfer technologii w produkcji czołgów K2 przewiduje umowa ramowa, którą podpisał jeszcze rząd Zjednoczonej Prawicy latem 2022 roku z południowokoreańskim koncern Hyundai Rotem. Koncern w ramach pierwszej umowy wykonawczej już realizuje dostawy do polskiej armii tego uzbrojenia. Chodzi w sumie o 180 czołgów, z czego w Polsce jest już obecnie około 70 pojazdów gąsienicowych. Druga umowa wykonawcza, zakładająca polonizację czołgów, jest negocjowana od wielu miesięcy. Obecne kierownictwo resortu obrony zapewnia, że będzie to kontrakt korzystny dla wojska oraz dla polskiego przemysłu. Mowa również o kupnie 180 czołgów.

Wizyta prezydenta w Korei Południowej trwała od wtorku i obejmowała spotkania z kluczowymi politykami koreańskimi, w tym prezydentem Yoon Suk-jeolem, premierem Han Duck-soo oraz przewodniczącym Zgromadzenia Narodowego Woo Won-shikiem.


IAR/dad