Redakcja Polska

Nakazy aresztowania przywódców Izraela i Hamasu. Szef dyplomacji UE: "To decyzja sądu. Musi być respektowana"

21.11.2024 18:00
Międzynarodowy Trybunał Karny w Hadze wydał nakaz aresztowania premiera Izraela Benjamina Netanjahu i byłego ministra obrony tego państwa Joawa Gallanta
Audio
  • Szef unijnej dyplomacji o nakazach aresztowania przywódców Izraela i Hamasu [posłuchaj]
Premier Izraela Beniamin Netanjahu w dniu ataku Iranu
Premier Izraela Beniamin Netanjahu w dniu ataku IranuAA/ABACA/Abaca/East News

Zarzuty wobec nich dotyczą zbrodni wojennych w Strefie Gazy. Przedstawiciele Izraela decyzję Trybunału uznają za przejaw antysemityzmu. "To nie są decyzje polityczne" - skomentował szef unijnej dyplomacji Josep Borrell"To decyzja sądu, Międzynarodowego Trybunału Karnego. I jako decyzja sądu musi być respektowana i trzeba się do niej zastosować. Ta decyzja obowiązuje wszystkie państwa członkowskie Trybunału, w tym wszystkie kraje należące do Unii Europejskiej". 

Międzynarodowy Trybunał Karny wydał też nakaz aresztowania lidera Hamasu Mohammada Deifa. Według Izraela mężczyzna nie żyje - miał zostać zabity w lipcu w nalocie na Strefę Gazy. Szefowie Hamasu nie potwierdzili jego śmierci.

Prezydent Izraela Icchak Herzog uznał za "absurdalną decyzję" nakaz aresztowania premiera Benjamina Netanjahu i byłego ministra obrony Joawa Gallanta. wydany przez Międzynarodowy Trybunał Karny. Były premier Naftali Bennett powiedział natomiast, że jest to "znak hańby" Trybunału.

Palestyński Hamas pozytywnie o wydanym przez Międzynarodowy Trybunał Karny nakazie aresztowania premiera Izraela Benjamina Netanjahu i byłego ministra obrony Joawa Gallanta.
"Wzywamy Międzynarodowy Trybunał Karny do rozszerzenia zakresu odpowiedzialności na wszystkich przywódców przestępczej okupacji” - napisano w oświadczeniu uznawanej za terrorystyczną organizacji. 

Zarzuty wobec nich dotyczą zbrodni wojennych na cywilach popełnionych po 7 października 2023 w Izraelu oraz w Strefie Gazy. MTK twierdzi, że ma wystarczające dowody, by uznać, że Netanjahu i Gallant nadzorowali ataki na ludność cywilną oraz celowo doprowadzali ją do głodu. Trybunał podkreśla, że dla wydania nakazu nie ma znaczenia, czy Izrael uznaje jego jurysdykcję.

Zarzuty wobec Deifa dotyczą zbrodni wojennych i zbrodni przeciwko ludzkości popełnionych przez Hamas w czasie ataku na terytorium izraelskie, który zapoczątkował trwającą wojnę. Doszło wtedy do mordów i porwań Izraelczyków oraz obywateli innych państw.

Równocześnie Międzynarodowy Trybunał Karny wydał nakaz aresztowania lidera Hamasu Mohammada Deifa. Hamas nie odnosi się w oświadczeniu do tej sprawy.

Ministrowie izraelskiego rządu skrytykowali Międzynarodowy Trybunał Karny twierdząc m.in., że sędziowie i prokuratorzy kierują się antysemityzmem.

IAR/ks

ONZ: Izrael łamie światową konwencję o prawach dziecka

20.09.2024 09:30
Komisja ONZ potępiła Izrael za poważne łamanie w Strefie Gazy światowej konwencji o ochronie praw dziecka. W uzasadnieniu stwierdzono, że działania Izraela w Strefie Gazy przyniosły katastrofalne skutki dla palestyńskich dzieci.

Rok od ataku Hamasu na Izrael. Bliski Wschód na krawędzi szerszej wojny

07.10.2024 08:19
Tylko w ostatnich dniach, w nalotach na Liban zginął lider Hezbollahu Hassan Nasrallah, a Iran przeprowadził zmasowany atak rakietowy na Izrael

Caritas: ponad połowa domostw w Strefie Gazy zniszczonych

07.10.2024 11:30
Prawie 2 miliony ludzi zostało przesiedlonych, pół miliona jest w piątej najwyższej fazie głodu, a pracownicy organizacji humanitarnych mają problem z dostarczeniem pomocy - alarmuje Caritas Polska.

Ataki na południu Libanu. W izraelskich ostrzałach zginęło co najmniej dwóch lekarzy

16.11.2024 19:30
Izrael zaatakował południowe przedmieścia Bejrutu. Stało się to w czasie, gdy Hezbollah rozważał odpowiedź na nową propozycję zawieszenia broni