W magazynie "Widziane z Polski" mówimy, że prezydent USA Donald Trump odbył rozmowy telefoniczne z prezydentem Rosji Władimirem Putinem oraz prezydentem Ukrainy Wołodymyrem Zełenskim, dotyczące możliwości zakończenia wojny na Ukrainie. Rozmowy wywołały falę komentarzy, ponieważ Trump najpierw skontaktował się z Putinem, a dopiero później z Zełenskim. Krytycy wskazują, że kolejność rozmów może odzwierciedlać priorytety amerykańskiego prezydenta i potencjalne marginalizowanie Ukrainy w negocjacjach.
Kanclerz Niemiec przestrzega przed ustępstwami wobec Rosji, a minister obrony zachodniego sąsiada Polski apeluje o to, żeby nie zgadzać się na zbyt wiele, zanim strony siądą do rozmów o końcu wojny. Obie te wypowiedzi są reakcjami na słowa prezydenta i sekretarz obrony USA, którzy po rozmowie Donalda Trumpa z Władimirem Putinem zapowiadają między innymi brak możliwości utrzymania ukraińskich granic sprzed ataku Rosji.
"Nic nie powinno być omawiane w sprawie Ukrainy bez jej udziału" powiedział szef ukraińskiego MSZ Andrij Sybiha w wywiadzie dla dziennika "Le Monde". Informacje o rozmowach na linii Waszyngton-Moskwa w sprawie zakończenia wojny zastały ukraińskiego dyplomatę w Paryżu, gdzie uczestniczył w spotkaniu Trójkąta Weimarskiego. Sybiha powiedział francuskim dziennikarzom, że nie był zaskoczony inicjatywą administracji Donalda Trumpa.
Informujemy też, amerykański przywódca ogłosił 25-procentowe cła na import stali i aluminium do Stanów Zjednoczonych. Biały Dom poinformował, że cła będą dotyczyć wszystkich krajów świata, bez żadnych wyjątków.
Kraje bałtyckie uczciły odłączenie się od rosyjskiej sieci elektroenergetycznej. W Wilnie odbyła się duża uroczystość, w której wzięli udział między innymi prezydent Polski Andrzej Duda i szefowa Komisji Europejskiej Ursula Von der Leyen. W audycji relacja z uroczystości.
Mówimy także, że premier Donald Tusk rozmawiał z przedsiębiorcami o planach
dotyczących przełomu gospodarczego. Szef rządu ogłosił program "Polska. Rok przełomu”, opierający się na pobudzeniu inwestycji. Rok 2025 będzie przełomowy dla polskiej gospodarki - poinformował premier Donald Tusk. Jak mówił, w tym roku mija tysiąc lat od koronacji Bolesława Chrobrego, dlatego - wzorem pierwszego króla Polski - "postanowiliśmy rozpocząć nowy etap".
Thomas Rose, biznesmen, konserwatywny komentator i były doradca wiceprezydenta USA nominowany na amerykańskiego ambasadora w Polsce. Decyzję ogłosił kilka dni temu prezydent Stanów Zjednoczonych Donald Trump.
Thomas Rose kilkukrotnie zabierał już głos w sprawie wydarzeń w Polsce, krytykując rząd premiera Donalda Tuska. Mimo to, polskie władze deklarują gotowość i otwartość na współpracę z przedstawicielem prezydenta Trumpa. Szczegóły w naszym programie.
Zapowiedzi wielkich inwestycji i podziały w sprawie regulacji - to główne wnioski wynikające ze szczytu w sprawie sztucznej inteligencji, który zakończył się wczoraj w Paryżu. Ponad półtora tysiąca ekspertów, przedsiębiorców i polityków uczestniczyło w dyskusjach na temat przyszłości tej technologii. Wydarzenie podsumował francuski korespondent Polskiego Radia Stefan Foltzer.
W Warszawie gościła załoga misji kosmicznej Ax-4. Wśród astronautów, którzy wiosną udadzą się na orbitę, jest Sławosz Uznański-Wiśniewski. Rozmawiamy z naszym astronautą.
Naszym gościem jest Waldemar Pawlak, był premier, obecnie przewodniczącym Senackiej Komisji Gospodarki Narodowej i Innowacyjności, który przedstawił perspektywy rozwoju naszej gospodarki.
Zapraszamy również na spotkanie z Lilianą Komorowską, od lat mieszkającą poza Polską, związaną zawodowo z USA i Kanadą. Poza pracą zawodową prowadzi fundację „Liliana Komorowska dla sztuki”, która ma na celu promowanie polskiej kultury w Kanadzie. Teraz aktorka stanęła po drugiej stronie kamery i pracuje nad dokumentalnym filmem o Andrzeju Wajdzie.
– Stworzenie dokumentu o polskim reżyserze to misja i zarazem wielkie wyzwanie – tłumaczy Liliana Komorowska. Prace nad filmem trwają od 2017 roku. Aktorka wspomina m.in. swój wywiad z Martinem Scorsese, który opowiadał o ogromnym wrażeniu, jakie wywarł na nim „Popiół i diament”. Film będzie gotowy w przyszłym roku, w stulecie urodzin Andrzeja Wajdy.
Do wysłuchania magazynu "Widziane z Polski" zaprasza Halina Ostas.