Redakcja Polska

W sobotę spotkanie prezydenta Andrzeja Dudy z Donaldem Trumpem

21.02.2025 21:27
Prezydent Andrzej Duda spotka się w sobotę z prezydentem USA Donaldem Trumpem - powiedziały PAP w piątek źródła dyplomatyczne. Do spotkania może dojść w Białym Domu lub na konferencji Conservative Political Action Conference (CPAC) pod Waszyngtonem.
Polish President Andrzej Duda.
Polish President Andrzej Duda.Foto: Photo: PAP/Radek Pietruszka

Jak poinformowało PAP źródło dyplomatyczne, szczegóły spotkania wciąż są ustalane.

Do spotkania prezydentów dojdzie w dzień po spotkaniu szefów dyplomacji obu państw, Radosława Sikorskiego i Marco Rubio, które planowane jest na piątek wieczorem czasu polskiego. W piątek na CPAC Sikorski rozmawiał też z doradcą ds. bezpieczeństwa narodowego Mikiem Waltzem. Jak powiedział minister polskim dziennikarzom, rozmowa dotyczyła tematów bieżących, lecz była krótka.

Radosław Sikorski, który w piątek rozpoczął wizytę w Stanach Zjednoczonych, wyraził gotowość do wsparcia prezydenta w jego misji. Nie jest jednak jasne, czy będzie brał udział w spotkaniu.

Według informacji PAP spotkanie planowane jest na godzinę 13.30 (19.30 w Polsce). Będzie miało miejsce dzień po rozmowie prezydenta Dudy z prezydentem Ukrainy Wołodymyrem Zełenskim. Jak zakomunikował Duda, powiedział ukraińskiemu przywódcy, że "konsekwentnie wierzymy, że nie ma innego sposobu na powstrzymanie rozlewu krwi i osiągnięcie trwałego pokoju na Ukrainie, jak tylko przy wsparciu Stanów Zjednoczonych".

"Z tego powodu zasugerowałem prezydentowi Zełenskiemu, aby pozostał oddany kursowi spokojnej i konstruktywnej współpracy z prezydentem USA Donaldem Trumpem. Ufam, że dobra wola i uczciwość stanowią fundament amerykańskiej strategii negocjacyjnej. Nie mam wątpliwości, że prezydent Trump kieruje się głębokim poczuciem odpowiedzialności za globalną stabilność i pokój" - dodał prezydent Duda.


PAP/ho

Unia Europejska staje w obronie Zełenskiego. Prezydent USA nazwał go "dyktatorem bez wyborów"

21.02.2025 08:00
Donald Trump skrytykował brak wyborów prezydenckich na Ukrainie w czasie wojny i nazwał Wołodymyra Zełenskiego dyktatorem

Wykorzystanie zamrożonych aktywów rosyjskich dla wsparcia Ukrainy. Poparcie dla pomysłu polskiego premiera

21.02.2025 14:24
Popieramy wszelkie propozycje, które zagwarantują, że Rosja zapłaci za tę katastrofalną wojnę - powiedziała rzeczniczka KE Anitta Hipper zapytana o opinię na temat propozycji premiera Donalda Tuska wykorzystania zamrożonych rosyjskich aktywów dla wsparcia Ukrainy.

Spokój i konstruktywna współpraca. Andrzej Duda radzi Wołodymyrowi Zełenskiemu

21.02.2025 16:30
Przywódcy Polski i Ukrainy rozmawiali telefonicznie, m.in. o spotkaniach z wysłannikiem amerykańskiego prezydenta generałem Keithem Kelloggiem