Redakcja Polska

Trump zapowiada kolejne spotkanie z Putinem. Tym razem w Budapeszcie

17.10.2025 08:45
Donald Trump poinformował, że odbył "bardzo produktywną" rozmowę telefoniczną z Władimirem Putinem. Obaj przywódcy zgodzili na kolejne spotkanie w sprawie zakończenia wojny w Ukrainie, które ma sięodbyć w Budapeszcie.
Audio
Ostatnie spotkanie prezydenta Trumpa z Władimirem Putinem w bazie Joint Base Elmendorf-Richardson w Anchorage na Alasce
Ostatnie spotkanie prezydenta Trumpa z Władimirem Putinem w bazie Joint Base Elmendorf-Richardson w Anchorage na AlasceAndrew Harnik/Getty Images

"Właśnie zakończyłem rozmowę telefoniczną z prezydentem Rosji Władimirem Putinem i była ona bardzo owocna" — napisał w czwartek Donald Trump na swoim portalu społecznościowym Truth.

Amerykański przywódca stwierdził, że otrzymał gratulacje od Władimira Putina w związku z porozumieniem pokojowym na Bliskim Wschodzie. "Wierzę, że ten sukces pomoże nam w negocjacjach zmierzających do zakończenia wojny z Rosją i Ukrainą" — podkreślił.

Zgodnie z relacją Władimir Putin podziękował także pierwszej damie USA Melanii Trump za zaangażowanie w pomoc dzieciom. "Wyraził wielką wdzięczność i zapewnił, że ta inicjatywa będzie kontynuowana. Poświęciliśmy również wiele czasu na rozmowy o handlu między Rosją a Stanami Zjednoczonymi po zakończeniu wojny z Ukrainą" — podkreślił Donald Trump.

Prezydent USA podkreślił, że w przyszłym tygodniu odbędzie się spotkanie doradców przywódców USA i Rosji wysokiego szczebla. "Pierwsze spotkania ze strony Stanów Zjednoczonych poprowadzi sekretarz stanu Marco Rubio wraz z innymi osobami, które zostaną wyznaczone. Miejsce spotkania zostanie wkrótce ustalone" — opisał.

"Następnie, prezydent Putin i ja spotkamy się w uzgodnionym miejscu, Budapeszcie na Węgrzech, aby sprawdzić, czy uda nam się położyć kres tej »niechlubnej« wojnie między Rosją a Ukrainą" — poinformował Donald Trump.

Prezydent USA przekazał także, że w piątek spotka się z Wołodymyrem Zełenskim w Gabinecie Owalnym. "Omówimy moją rozmowę z prezydentem Władimirem Putinem i wiele innych spraw. Wierzę, że dzisiejsza rozmowa telefoniczna przyniosła znaczny postęp" — podkreślił.

Rozmowa odbyła się na dzień przed wizytą prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego w Białym Domu, podczas której przywódcy mają omówić kwestię sprzedaży amerykańskich rakiet manewrujących Tomahawk. W niedzielę Donald Trump powiedział, że zanim podejmie decyzję w tej sprawie, będzie musiał odbyć rozmowę z rosyjskim przywódcą, bo taki krok stanowiłby "nową fazę agresji". Mówił wówczas, że poinformował Zełenskiego o swoim zamiarze rozmowy z Putinem.

— Najpierw porozmawiałbym z Putinem i mógłbym powiedzieć: "słuchaj, jeśli ta wojna nie zostanie rozstrzygnięta, wyślę im Tomahawki" — podkreślił prezydent USA.

PAP/IAR/pż

Donald Trump nie zdecydował dotąd o przekazaniu Ukrainie rakiet Tomahawk

13.10.2025 14:01
Prezydenci Wołodymyr Zełenski i Donald Trump prowadzą rozmowy o przekazania pocisków dalekiego zasięgu Ukrainie.

Mark Rutte: nie zgadzam się, że jeśli rosyjski samolot wtargnie w przestrzeń NATO, to trzeba go w każdym przypadku zestrzelić

15.10.2025 11:45
NATO i Unia Europejska współpracują w kwestii budowy „muru dronowego”, mającego chronić państwa członkowskie przed atakami z powietrza – poinformował sekretarz generalny Sojuszu Północnoatlantyckiego. 

Amerykańskie media: Pentagon przygotował plany przekazania Ukrainie rakiet Tomahawk

15.10.2025 20:24
Pentagon przygotował plany sprzedaży albo przekazania Ukrainie pocisków manewrujących Tomahawk na wypadek wydania przez prezydenta USA Donalda Trumpa takiego rozkazu - napisał w środę amerykański dziennik „New York Times”.