Redakcja Polska

Mateusz Morawiecki: kontynuacja prac nad Nord Streamem 2 to błąd ogromnego kalibru

10.09.2020 10:04
Do naszego wspólnego interesu należy to, aby przerwać Nord Stream 2 tak, by był to sygnał dla Rosji, aby nie niszczyła suwerenności Białorusi – mówił w środę premier Mateusz Morawiecki. Podkreślił, że kontynuacja prac Niemiec i Rosji nad gazociągiem północnym to błąd ogromnego kalibru.
Audio
  • Premier Mateusz Morawiecki spotkał się ze Swiatłaną Cichanouską. Przywódczyni białoruskiej opozycji przyjechała wczoraj do Warszawy. W Kancelarii Premiera rozmawiała z szefem polskiego rządu między innymi o sytuacji na Białorusi i uwolnieniu politycznych więźniów. Materiał Pauliny Kurek (IAR)
Mateusz Morawiecki
Mateusz MorawieckiPAP/Radek Pietruszka

- Do naszego wspólnego interesu należy to, aby przerwać Nord Stream 2 i to będzie na pewno zauważone w Rosji i będzie wzięte bardzo poważnie jako sygnał, że nie pozwolimy na takie działania wobec Białorusi, które niszczą jej suwerenność - powiedział Morawiecki, który w środę wziął udział w spotkaniu w formule Q&A w mediach społecznościowych.

Szef rządu zwrócił przy tym uwagę, że sprawujący władzę na Białorusi Alaksandr Łukaszenka rezygnuje z suwerenności swojego kraju na rzecz Rosji. - To niebywale niebezpieczna sytuacja. Na forum międzynarodowym upominamy się o suwerenną i wolną Białoruś, ale pokazujemy też metody, którymi posługuje się prezydent Rosji, pan Putin - dodał szef rządu, odnosząc się do próby otrucia jednego z liderów opozycji w Rosji Aleksieja Nawalnego.

- Ten odcisk palca w postaci nowiczoka, czyli specjalnej trucizny znanej tylko i wynalezionej w laboratoriach sowieckich, jeszcze bodaj w latach 70., i znanej tylko Rosjanom, jest wyraźnym sygnałem i śladem prowadzącym do tego, kto tutaj miał zamiar zamordować pana Nawalnego - zaznaczył.

- Mordowanie oponentów politycznych to jest ewidentnie najgorsza praktyka rodem z najgorszych dyktatur i teraz robienie interesów z takim krajem - Niemcy próbują dokończyć Nord Stream 2, czyli gazociąg północny, razem z Rosją - to błąd ogromnego kalibru. To zbrodnia, którą w ten sposób wyrządza się narodom białoruskiemu, ukraińskiemu, ale też destabilizuje tę część Europy, a więc i wschodnią flankę NATO - podkreślił premier.

Morawiecki: sprawa Białorusi to jest sprawa Polski

Premier przekonywał też, że sprawa Białorusi to jest sprawa Polski. - Granice Białorusi to 196 km od Warszawy i na pewno chcemy, żeby Białoruś była suwerennym, niepodległym krajem, wolnym i demokratycznym, bo to leży w najlepiej pojętym polskim interesie - dodał, przypominając, że temat ten omawiał z kilkunastoma przywódcami państw Unii Europejskiej. - Dzisiaj też bardzo intensywnie tę sprawę poruszałem - zaznaczył.

- Rano spotkałem się z panią Swiatłaną Cichanouską, która była konkurentką pana Łukaszenki w wyborach i te wybory, jak wiemy doskonale, były sfałszowane. W związku z tym domagamy się ich powtórzenia i uczciwego przeprowadzenia wyborów pod nadzorem międzynarodowych instytucji. To bardzo ważne dla zapewnienia stabilności za naszą wschodnią granicą, a więc również bardzo ważne dla Polski - mówił premier, dodając, że władze Polski zgadzają się z opinią, że po 5 listopada, gdy Łukaszence formalnie kończy się okres sprawowania prezydentury, żaden kraj na świecie nie powinien uważać go za prezydenta Białorusi.

- My jednocześnie chcemy inspirować i nakłaniać Unię Europejską do tego, żebyśmy mówili jednym głosem. Dlatego dzisiaj mówiłem to również do pani kanclerz (Niemiec – przyp.red.) Angeli Merkel, do pana przewodniczącego RE Charles'a Michela, do pana premiera (Hiszpanii – przyp.red.) Pedro Sáncheza, do premierów innych państw, bo sprawa Białorusi to nasza wspólna sprawa. Chcemy, żeby Europa i Unia Europejska była otoczona przez wolne, demokratyczne, suwerenne narody – dodał.

Morawiecki podziękował również polskim politykom za nagłaśnianie kwestii Białorusi na forum międzynarodowym. - Chcę podziękować posłom opozycji, bo do tej pory mówimy zasadniczo jednym głosem. To ważne, bo nasz głos jest lepiej słyszany na Zachodzie, także europarlamentarzystom: pani Annie Fotydze, Ryszardowi Legutce, Robertowi Biedroniowi za ich zaangażowanie, za to, że podtrzymują sprawę białoruską na forum europarlamentu - mówił premier.


PAP/IAR/dad

Swiatłana Cichanouska z nagrodą specjalną Forum Ekonomicznego w Karpaczu

10.09.2020 07:43
Liderka białoruskiej opozycji, kandydatka w sierpniowych wyborach prezydenckich na Białorusi Swiatłana Cichanouska została uhonorowana nagrodą specjalną Forum Ekonomicznego, odbywającego się w tym roku w Karpaczu. Nagrodę przyznała Rada Programowa Forum, organizowanego dotąd co roku w Krynicy Zdroju.

Ponad stu Białorusinów przyjechało do Polski w trybie humanitarnym

10.09.2020 08:11
Do Polski w trybie humanitarnym przyjechało dotąd ponad stu Białorusinów – poinformował PAP wiceszef MSWiA Bartosz Grodecki. Taki przyjazd umożliwiają m.in. wizy humanitarne lub procedura udzielenia ochrony międzynarodowej. Na wjazd do Polski może zezwolić także komendant Straży Granicznej.

Wiceszef MSZ: polska propozycja planu dla Białorusi to kwestia kilku dni

10.09.2020 10:45
Polska propozycja planu dla Białorusi to kwestia kilku najbliższych dni - zapewnił w czwartek wiceszef MSZ Marcin Przydacz. Dodał, że zostanie ona poddana pod dyskusję partnerom europejskim.