Redakcja Polska

"Konieczne jest odcięcie Zachodu od rosyjskiej propagandy". Morawiecki w Politico o wsparciu dla Ukrainy

25.03.2022 13:11
Premier Mateusz Morawiecki wywiadzie udzielonym Politico powiedział, że wspólnie z szefami rządów Czech i Słowenii przygotowany został dziesięciopunktowy plan wsparcia Ukrainy i zakończenia rosyjskiej inwazji. W rozmowie szef polskiego rządu mówił również o efektach spotkania z prezydentem Ukrainy Wołodymyrem Zełenskim w Kijowie.
Audio
  • Premier Mateusz Morawiecki przyznał, że wśród unijnych przywódców nie ma zgody na zerwanie z dostawami rosyjskich surowców energetycznych. Szef polskiego rządu mówił podczas Rady Europejskiej w Brukseli, że Warszawa domaga się dalej idących sankcji wobec Rosji. Te propozycje spotykają się jednak ze sprzeciwem części krajów. Materiał Karola Darmoros
Mateusz Morawiecki: Polska domaga się kolejnych sankcji na Rosję
Mateusz Morawiecki: Polska domaga się kolejnych sankcji na RosjęPAP/EPA/JULIEN WARNAND

Polski premier powiedział, że oprócz całkowitego ocięcia dostaw rosyjskiej ropy, gazu i węgla, plan pomocy Ukrainie zakłada przede wszystkim odcięcie rosyjskich banków od systemu SWIFT, aby uniemożliwić przepływy finansowe do Rosji. Ważne jest również stworzenie polityki azylowej dla rosyjskich żołnierzy odmawiających służby i uciekających przed reżimem w Moskwie.

Premier Morawiecki wskazał także na konieczność odcięcia Zachodu od rosyjskiej propagandy. Kluczowym elementem wsparcia dla Ukrainy ma być również zablokowanie rosyjskich portów oraz wstrzymanie transportu kołowego z Rosją.

Według szefa polskiego rządu sankcje powinny objąć nie tylko oligarchów związanych z Kremlem, ale również powiązane z nimi firmy i organizacje. Podkreślił, że kraje Zachodu powinny anulować wizy wszystkim obywatelom Rosji chcącym wjechać do Unii Europejskiej, a sankcje powinny dotyczyć wszystkich członków putinowskiej partii Jedna Rosja, którzy doskonale zdają sobie sprawę z brutalności inwazji na Ukrainę.

Kolejne sankcje na Rosję

Należy również wprowadzić całkowity zakaz eksportu technologii do Rosji, szczególnie takich, które mogą służyć sektorowi militarnemu. Jednocześnie reżim Putina powinien zostać wykluczony ze wszystkich organizacji międzynarodowych, ponieważ "nie można zasiadać do wspólnego stołu z przestępcami" - powiedział premier Mateusz Morawiecki.

- Jeśli chcemy przywrócić pokój, Putin musi zrozumieć, gdzie leży granica, której nie można przekroczyć. Fakt posiadania przez Rosję arsenału nuklearnego nie może być wymówką dla naszej pasywności. Musimy być świadomi tego zagrożenia, ale ono nie może nas paraliżować. W przeciwnym wypadku Putin posunie się jeszcze dalej - dodał szef polskiego rządu.

W wywiadzie dla Politico wspomniał również swoją niedawną podróż do Kijowa w towarzystwie wicepremiera Jarosława Kaczyńskiego i premierów Czech i Słowenii. Wskazał, że upadek ukraińskiej stolicy będzie oznaczał koniec porządku światowego jaki znamy, bowiem Ukraina walczy nie tylko o własną przyszłość, ale o przyszłość całej Europy.

Podkreślił także bohaterstwo obrońców Kijowa i innych ukraińskich miast oraz niezłomną postawę Wołodymyra Zełenskiego.


PAP/dad


Ochotnicy z całego świata wyjeżdżają z Przemyśla walczyć na Ukrainę

25.03.2022 11:53
Wśród wyjeżdżających pociągiem z Przemyśla na Ukrainę znajdują się ochotnicy m.in. z Ameryki, Kanady, Anglii, Czech, którzy jadą walczyć na Ukrainę. Zgodnie mówią, że zostaną tam tyle, ile trzeba – to znaczy do zakończenia wojny.

Sytuacja w Kijowie miesiąc po rosyjskiej agresji na Ukrainę

25.03.2022 12:44
- W ciągu tego miesiąca mit o niezwyciężeniu i potędze wojska rosyjskiego został zniszczony, a Ukraina zaczyna kontratakować – mówi z Kijowa ukraiński dziennikarz Oleksandr Miasyszczev.

Solidarność z Ukrainą poprzez projekt artystyczny "Teorie ochronne"

25.03.2022 13:33
24 marca minął miesiąc od początku rosyjskiej agresji na Ukrainę. Instytut Polski w Wilnie, chcąc wyrazić solidarność z narodem ukraińskim, przyłączył się do projektu ukraińskiej artystki Daryi Koltsovej, zatytułowanego "Teorie ochronne". Do udziału w projekcie zachęca działający w Zalesiu Górnym Ośrodek Sztuki "Lescer" (w którym projekt pokazywany był w 2017 roku). Na udział w artystycznym projekcie zdecydował się szereg polskich instytucji w kraju i za granicą oraz należące do sieci EUNIC instytucje kulturalne z innych państw.