Redakcja Polska

"Skarga do WTO szkodzi naszym relacjom". Minister rolnictwa apeluje do swego ukraińskiego odpowiednika

21.09.2023 14:53
Minister rolnictwa i rozwoju wsi powiedział szefowi ukraińskiego resortu rolnictwa, że skarga Ukrainy do Światowej Organizacji Handlu szkodzi relacjom Polski i Ukrainy. Dziś o ekonomicznym sporze rozmawiali ministrowie rolnictwa obu państw.
Minister Telus: jesteśmy otwarci, żeby w tranzycie pomóc, i to mówimy od samego początku
Minister Telus: jesteśmy otwarci, żeby w tranzycie pomóc, i to mówimy od samego początkuPAP/Bartłomiej Wójtowicz

Na początku maja Unia wprowadziła zakaz importu z Ukrainy zboża do Bułgarii, na Węgry, do Polski, Rumunii i na Słowację. Ograniczenia obowiązywały do 15 września. Dzień później w życie weszło rozporządzenie polskiego rządu w sprawie bezterminowego zakazu przywozu do Polski ukraińskich produktów rolnych. Ukraina zaskarżyła tę decyzję do WTO.

Dziś o ekonomicznym sporze rozmawiali ministrowie rolnictwa Polski i Ukrainy. Przebieg rozmowy minister Robert Telus relacjonował w rozmowie z dziennikarzami w Kętrzynie. - Ta skarga powinna zostać wycofana - poinformował minister Telus. Szef polskiego resortu rolnictwa podkreślił, że wypowiedzi ukraińskich polityków cytowane w mediach także szkodzą naszym wzajemnym relacjom. - Jesteśmy jednak zawsze gotowi do rozmów, ale niezmiennie interes polskiego rolnika jest dla nas najważniejszy. Dlatego cieszę się, że Ukraina zaczęła wreszcie rozmawiać z nami, a nie z Niemcami czy Komisją Europejską, ponad naszymi głowami - dodał minister.

Apel o wycofanie skargi

Szef resortu obrony podkreślił, że w rozmowach z Ukrainą niektóre sprawy trzeba postawić jasno. - Zarekomendowałem, żeby Ukraina wycofała skargę z WTO, to jest podstawa do tego, żeby usiąść i rozmawiać, żeby wypracować rozwiązania na przyszłość i zabezpieczyć interesy. Teraz czekam na ruch ministra Mykoła Solskiego oraz strony ukraińskiej - tłumaczył minister.

Robert Telus powiedział, że Polska i Ukraina muszą ze sobą rozmawiać, gdyż jest to kwestia budowania relacji obydwu krajów w przyszłości. - Myślę, że wszyscy rozumieją, że jeżeli oskarża Polaków, którzy przyjmowali pod swój dach Ukraińców, oskarża Polskę, która wysyłała wszelką pomoc, między innymi militarną, jeżeli nas się porównuje do Rosji to tak po ludzku - serce boli - dodał szef resortu.

Minister stwierdził również, że polska propozycja rozwiązania problemu napływu ukraińskiego zboża na nasz rynek była odpowiednia. - Stworzenie korytarza solidarnościowego, żeby zboże nie wpływało do Polski. To nasze rozwiązanie, które wprowadziliśmy zadziałało, zboże do Polski nie wjeżdżało, nie zakłócało naszego rynku, a jechało w tranzycie. My nawet pomagaliśmy w eksporcie z Ukrainy, bo tak trzeba robić. Jednak na pewno nie pozwolimy, żeby to zakłócało nasz rynek rolniczy i to jest dla nas najważniejsza sprawa, z tej drogi nie zejdziemy - dodał Robert Telus.

Kolejne rozmowy w tej sprawie mają się odbyć w przyszłym tygodniu.


IAR/dad

Biały Dom wezwał Kongres do uchwalenia dodatkowych środków na pomoc Ukrainie

21.09.2023 11:33
Przegłosowanie przez Kongres dodatkowego pakietu środków na pomoc Ukrainie jest absolutnie kluczowe - powiedział w środę rzecznik Rady Bezpieczeństwa Narodowego John Kirby, w przeddzień wizyty prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego w Białym Domu. Los ustawy jest niepewny wobec oporu części Republikanów.

Mariusz Błaszczak: nasi poprzednicy w zasadzie oddali połowę Polski pod okupację rosyjską, jeżeli doszłoby do ataku

21.09.2023 12:38
Poprzednicy z rządu Donalda Tuska w zasadzie oddali połowę Polski, do Wisły, pod okupację rosyjską, jeżeli doszłoby do ataku - powiedział w czwartek szef MON Mariusz Błaszczak w Programie I Polskiego Radia.

Orlen wybuduje własną tłocznię oleju w Kętrzynie

21.09.2023 14:14
Spółka Orlen Południe podpisała umowę na budowę tłoczni oleju rzepakowego w Kętrzynie w województwie warmińsko-mazurskim. Orlen będzie wytwarzał tam rocznie 200 tysięcy ton oleju do produkcji niskoemisyjnych biopaliw.