Redakcja Polska

Andrzej Duda dla Bloomberga: Polska gotowa przyjąć francuski parasol atomowy i nuclear sharing z USA

18.04.2025 15:28
Prezydent Andrzej Duda powiedział w wywiadzie dla Bloomberga, że Polska jest gotowa przyjąć zarówno francuski parasol atomowy, jak i amerykański nuclear sharing. Fragmenty wypowiedzi prezydenta opublikowała Kancelaria Prezydenta.
Prezydent Polski Andrzej Duda oficjalnie poparł ideę umożliwienia Polsce dostępu do francuskiej tarczy nuklearnej w ramach pogłębiania współpracy obronnej w Europie.
Prezydent Polski Andrzej Duda oficjalnie poparł ideę umożliwienia Polsce dostępu do francuskiej tarczy nuklearnej w ramach pogłębiania współpracy obronnej w Europie. TomaszKudala / Shutterstock

Andrzej Duda podkreślił, że zaproponowana przez prezydenta Francji ochrona atomowa oraz amerykański program rozmieszczania głowic w państwach sojuszniczych, nie są ze sobą sprzeczne. "Nie wykluczają się nawzajem, one mogą funkcjonować jednocześnie [...] Francja mówi o parasolu nuklearnym. Dlaczego mamy się nie zgodzić i nie zawrzeć z sojusznikiem francuskim porozumienia na parasol nuklearny i równocześnie rozmawiać o nuclear sharing?" - mówił polski prezydent.

Andrzej Duda podkreślają powagę sytuacji przypomniał, że Rosja rozmieściła swoje głowice nuklearne na Białorusi. Stwierdził, że NATO jako sojusz obronny musi reagować na takie agresywne zachowania Moskwy. Zdaniem prezydenta nuclear sharing z USA pozwoliłby lepiej odstraszać zagrożenia ze wschodu, dlatego zaprosił Amerykanów do współpracy w tej dziedzinie.

Prezydent powiedział również, że nie ma przesłanek do tego, by twierdzić, że Amerykanie wycofają swoje wojska z Polski. Takie obawy pojawiły się po przeniesieniu żołnierzy USA z lotniska w podrzeszowskiego Jasionce do innych baz w kraju.

Europejska współpraca nuklearna

Francja, jako jedyne państwo Unii Europejskiej dysponujące bronią jądrową po Brexicie, stała się naturalnym partnerem dla tego typu rozmów. Polska chciałaby uzyskać gwarancje, że w sytuacji skrajnego zagrożenia będzie mogła liczyć na parasol ochronny francuskiego arsenału nuklearnego.

Temat wspólnej europejskiej polityki nuklearnej pojawia się coraz częściej w kontekście rosnących napięć na świecie i słabnącej pozycji tradycyjnych sojuszy. Propozycja Dudy spotyka się jednak z mieszanymi reakcjami w Europie – część państw obawia się eskalacji napięć, podczas gdy inne widzą w tym szansę na wzmocnienie strategicznej autonomii Unii Europejskiej.

Oficjalne rozmowy między Warszawą a Paryżem dopiero się rozpoczynają, ale już teraz widać, że Polska zamierza aktywnie szukać sposobów na zwiększenie własnego bezpieczeństwa w nowej, bardziej nieprzewidywalnej rzeczywistości geopolitycznej.'

IAR/PRdZ/dad

Negocjacje Ukrainy i USA w sprawie minerałów. Wicepremier mówi o postępie

16.04.2025 17:27
Ukraińskie władze poinformowały o postępie w negocjacjach z USA w sprawie umowy o wykorzystaniu ukraińskich zasobów mineralnych. Rozmowy toczą się od lutego. Kilka tygodni temu USA przedstawić miały Ukraińcom bardzo niekorzystną z ich punktu widzenia umowę. Obecnie, według Kijowa, udało się osiągnąć pozytywne ustalenia.

"Szansa na ocieplenie relacji". Niemieckie media po wizycie Scholza w Warszawie

17.04.2025 13:23
Spotkanie za zamkniętymi drzwiami i kilka upublicznionych zdjęć. Za Odrą rozmowy polskiego premiera z niemieckim kanclerzem w Warszawie nie jest szeroko komentowane.

Przedstawiciele Ukrainy i USA podpisali memorandum w sprawie minerałów

18.04.2025 09:22
Ważny krok w stronę zacieśnienia współpracy gospodarczej pomiędzy Ukrainą a Stanami Zjednoczonymi. Przedstawiciele obu krajów podpisali memorandum, które otwiera drogę do zawarcia długo oczekiwanej umowy o wykorzystaniu ukraińskich zasobów mineralnych przez USA. Dokument przewiduje również powołanie specjalnego funduszu inwestycyjnego na rzecz odbudowy Ukrainy.