Redakcja Polska

Premier Mateusz Morawiecki przedstawił plan łagodzenia obostrzeń związanych z pandemią

29.04.2020 23:35
Od poniedziałku 4 maja otwierane będą galerie handlowe, hotele, przywrócona zostanie działalność instytucji kultury, a w kolejnych dniach otwarte zostaną przedszkola i żłobki.
Audio
  • Plan łagodzenia obostrzeń związanych z koronawirusem [POSŁUCHAJ]
Premier Mateusz Morawiecki
Premier Mateusz MorawieckiPAP/Marcin Obara

Premier Mateusz Morawiecki powiedział, że system poluzowania obostrzeń jest dostosowany do przygotowania służby zdrowia i panowania nad koronawirusem. Szef rządu wraz z ministrem zdrowia Łukaszem Szumowski na konferencji prasowej przedstawili szczegóły drugiego etapu znoszenia obostrzeń.

Mateusz Morawiecki podkreślił, że przyśpieszenie tempa znoszenia obostrzeń ma odnowić życie gospodarcze kraju.

"Ponieważ jesteśmy przekonani, że przejęliśmy pewną kontrolę nad koronawirusem. Na pewno nie możemy być pewni tego, że przejęliśmy tę kontrolę w zupełności i teraz już wiemy, co się stanie za miesiąc, dwa, trzy. Musimy tutaj działać ostrożnie i elastycznie, a więc konsekwentnie otwieramy gospodarkę, ale nawet o centymetr nie luzujemy reguł bezpieczeństwa, dystansowania społecznego" - wyjaśnił premier.

Mateusz Morawiecki dodał, że zauważalny jest przyrost osób, które zdrowieją. W ciągu doby, jak powiedział premier, wyzdrowiało 370 osób. Rano resort zdrowia poinformował o 197 nowych przypadkach zakażenia koronawirusem w Polsce.

"Mamy liczbę osób, które wyzdrowiały - to jest liczba 370, a więc z wysokim prawdopodobieństwem można powiedzieć, że będzie mniej lub bardzo podobna liczba nowych osób, które zostaną zakażone koronawirusem w Polsce, które wejdą do tej liczby przypadków osób chorych versus te, które wyzdrowiały. To pierwszy taki dzień, w którym możemy powiedzieć, że rzeczywiście jest przyrost osób, które szybciej zdrowieją" - wyjaśnił Mateusz Morawiecki.

Łukasz Szumowski wyjaśnił, że dotychczasowe zakazy nie wynikały z chęci ograniczenia wolności czy praw, ale były podyktowane troską o to, by nie było więcej zachorowań. Powiedział, że nieregulowane są kwestie spotkań prywatnych i zaapelował, by podczas weekendu majowego zachowywać zasady dystansowania. Zastrzegł jednak, że duże imprezy typu wesela, czy spotkania integracyjne nie są rekomendowane. Utrzymany zostaje zakaz zgromadzeń powyżej 50 osób.

Począwszy od poniedziałku 4 maja, otwarte zostaną sklepy w galeriach handlowych. Dotychczas w tych obiektach czynne były jedynie sklepy spożywcze, drogerie, apteki i pralnie. W galeriach handlowych obowiązywać będą środki bezpieczeństwa, nieczynne pozostaną punkty gastronomiczne i przestrzenie rekreacyjne. W galeriach będzie stosowany reżim sanitarny - na 15 metrów kwadratowych w jednym sklepie będzie mogła przebywać jedna osoba.

Od najbliższego poniedziałku będą otwarte hotele i miejsca noclegowe. Premier wyjaśnił, że data jest nieprzypadkowa, ponieważ wypada tuż po weekendzie majowym. Otwarcie restauracji hotelowych i dodatkowych przestrzeni planowane jest w dalszych etapach. Szef rządu dodał, że w najbliższych dniach będą trwały prace nad tym, jak pozostałe miejsca wewnątrz hoteli, czy obiektach agroturystycznych zorganizować dla klientów.

4 maja otwarte zostaną niektóre instytucje kultury: biblioteki, muzea i galerie sztuki. Decyzje w tej sprawie będą podejmowane indywidualnie, w konsultacji z organami prowadzącymi daną jednostkę, tak aby zapewnić bezpieczeństwo osobom z nich korzystającym. Kina i teatry będą otwierane w kolejnych etapach.

Od poniedziałku luzowanie obostrzeń obejmie także dziedzinę rehabilitacji - otwarte zostaną salony z zabiegami. Wyjątek stanowią salony masażu, które pozostaną zamknięte. Minister zdrowia powiedział, że ideą jest, by przywrócone zostały badania profilaktyczne i przyjmowanie pacjentów w AOSie. Dodał, że jeśli w szpitalach będzie możliwość stosowania zasad dystansowania, to dyrektorzy placówek mogą przywrócić porody rodzinne. Od 4 maja otwarte będą także obiekty sportowe znajdujące się na otwartej przestrzeni. Maksymalnie będzie z nich mogło korzystać sześć osób.

6 maja mają być otwarte żłobki i przedszkola. Zachowany w nich będzie reżim sanitarny. Decyzję o otwarciu placówek podejmą organy założycielskie po uwzględnieniu wytycznych GIS i ministra zdrowia. Zapewnione będą środki dezynfekcyjne w dodatkowych ilościach. Premier zapewnił, że rodzice, którzy nie mogą przyprowadzić swoich dzieci do żłobków i przedszkoli otrzymają pomoc w postaci zasiłku opiekuńczego. Minister zdrowia powiedział, że w kolejnych etapach można rozważać powrót zajęć opiekuńczych w klasach od 1 do 3, ale rząd o tej sprawie będzie informował oddzielnie. Szkoły są zamknięte do 24 maja.

Najpóźniej w ciągu dwóch tygodni rząd ma zezwolić na korzystanie z rowerów miejskich. Mateusz Morawiecki zastrzegł jednak, że użytkownicy tych rowerów będą musieli zaopatrzyć się w środki odkażające.

Przyszłe etapy luzowania obostrzeń mają być ogłaszane w cyklu dwutygodniowym, jednak niektóre elementy mogą być przyspieszane, a niektóre opóźniane. Premier Morawiecki podkreślił, że są trzy kluczowe kryteria dotyczące kolejnych etapów: wskaźnik osób, które wyzdrowiały w stosunku do nowych zachorowań, dystansowanie społeczne oraz wydajność służby zdrowia. Mateusz Morawiecki dodał, że od dyscypliny społecznej zależeć będzie tempo dalszego uwalniania gospodarki. Kluczowe dla wdrożenia kolejnych etapów będą także rekomendacje ministra zdrowia.

Pierwszy etap znoszenia obostrzeń wszedł w życie 20 kwietnia. Wtedy otwarto lasy, parki i parki narodowe, zmieniono zasady dotyczące maksymalnej liczby osób, które jednocześnie mogą przebywać w sklepach, a także zezwolono dzieciom powyżej 13. roku życia na przemieszczanie się bez opieki dorosłych. W miejscach, gdzie sprawowany jest kult religijny, może przebywać jedna osoba na 15 metrów kwadratowych.

IAR/pp

Zobacz więcej na temat: koronawirus gospodarka polska