Redakcja Polska

Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo stawia na technologie wodorowe

12.05.2020 13:10
Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo stawia na technologie wodorowe. Spółka przedstawiła założenia nowego programu. Zakłada między innymi, że w ciągu najbliższych czterech lat na 5 projektów wodorowych przeznaczy ponad 31 milionów złotych.
Konferencja prasowa
Konferencja prasowaŹródło: Twitter/PGNiG (@GK_PGNiG)

Prezes PGNiG Jerzy Kwieciński podkreślił, że wodór to paliwo przyszłości. - Sądzimy, że może on być wykorzystany w sieciach gazowych i zastępować stopniowo obecnie dominujący gaz - głównie ziemny - wyjaśnił.

Jerzy Kwieciński wskazał też na inne cele. - Chcemy, by wodór jako paliwo mógł płynąc w naszych sieciach, by był wykorzystywany do gotowania, a także produkcji energii elektrycznej i cieplnej - dodał.

Prezes Kwieciński dodał, że PGNiG w najbliższym czasie wybuduje stacje do napełniania pojazdów tym paliwem. Na razie tych pojazdów jest w naszym kraju niewiele - zaznaczył. To to sfera badawcza, w ramach której spółka chce, żeby wodór będzie wykorzystywany do celów transportowych.

Takie badania na świecie są prowadzone. Jerzy Kwieciński podkreślił, że chodzi o to, by PGNiG "silnie weszło w taki obszar sektora energetycznego". Dodał, że to dla spółki bardzo ciekawe wyzwanie, ponieważ oznacza prace nad nowymi technologiami. - Chcemy, by nasz firma, ale również by Polska stała się jednym z tych krajów, które będą odgrywać znaczącą rolę w tym sektorze energetyki - powiedział Jerzy Kwieciński.

Prezes PGNiG wyjaśnił, że wodór może być produkowany z gazu ziemnego, można do tego wykorzystać też nadwyżki energii odnawialnej - pochodzącej z fotowoltaiki lub z wiatru.

Jerzy Kwieciński zapowiedział współpracę w tym zakresie z innymi polskimi firmami - w tym z Grupą Lotos i PKN Orlen. Na razie nie ujawnił szczegółów.

IAR/dad