Wynika z niego, że masowych zwolnień nie będzie, ale co piąta firma wciąż chce obniżyć wynagrodzenia. Zmniejsza się problem spadku nowych zamówień. Jak zapewniają autorzy raportu, sytuacja na rynku pracy wciąż jest relatywnie stabilna, a nastroje przedsiębiorców się uspokajają. - Pomimo nadal trudnej sytuacji gospodarczej, w połowie maja sytuacja firm zaczyna relatywnie poprawiać się w stosunku do tego, co działo się w ostatnich miesiącach – zapewnia wicedyrektor Polskiego Instytutu Ekonomicznego Andrzej Kubisiak.
Ekspertów Polskiego Instytutu Ekonomicznego niepokoi sytuacja przedsiębiorstw pod kątem zatorów płatniczych. Nawet gdy nastąpi całkowite odmrożenie gospodarki, płynność finansowa firm nie wróci szybko do formy sprzed kryzysu – ocenia Andrzej Kubisiak. Podkreśla jednocześnie, że wejście w etap odmrażania gospodarki zmienia sytuację na rynku pracy. Po dotychczasowym wyraźnym zahamowaniu zaczynamy obserwować systematyczny spadek odsetka firm planujących redukcję poziomu zatrudnienia. W końcu marca takich przedsiębiorstw było 28 proc., teraz jest ich 8 proc.
Polski Instytut Ekonomiczny analizował również wykorzystanie przez polskie firmy narzędzi, jaką dają tarcze antykryzysowa i finansowa. Najchętniej po pomoc państwa w czasie kryzysu sięgają firmy w gorszej kondycji, o najmniejszych zapasach finansowych czyli te, którym ta pomoc jest niezbędna, aby przetrwać – podsumowuje Andrzej Kubisiak.
ep
.