Co piąta z badanych firm deklaruje nowe zamówienia. W podobnej skali rośnie także wartość sprzedaży. Piotr Arak zaznaczył, że badanie wykazało, iż pracownicy po wybuchu pandemii nie widzieli znaczących redukcji w swoich zakładach pracy, co potwierdzają dane makroekonomiczne wskazujące, że stopa bezrobocia w Polsce znacząco nie wzrosła.
Dyrektor Polskiego Instytutu Ekonomicznego podkreślił, że w kolejnych miesiącach możliwy jest wzrost zatrudnienia i wynagrodzeń.
Miliardy trafiły do firm
Prezes Polskiego Funduszu Rozwoju Paweł Borys zwrócił uwagę, że do gospodarki trafiło z Tarczy Antykryzysowej i Tarczy Finansowej PFR w 2. kwartale ponad 100 mld zł, czyli 5 proc. PKB. Te środki skutecznie ustabilizowały sytuację finansową przedsiębiorstw oraz rynek pracy - zaznaczył Paweł Borys.
Dodał, że ostatnie dane z gospodarki wskazują, że działania antykryzysowe były skuteczne w tym, aby polska gospodarka mogła przejść możliwie bezpiecznie przez kryzys związany z pandemią. Prognozy Komisji Europejskiej mówią, że spadek gospodarczy w Polsce będzie najniższy wśród krajów Unii Europejskiej - zwrócił uwagę szef Polskiego Funduszu Rozwoju.
Zdaniem 48 procent badanych pracowników, kondycja finansowa ich pracodawcy nie uległa zmianie w porównaniu do lutego tego roku. 10 procent pracowników deklaruje nawet poprawę.
Badanie przeprowadzono za pomocą wspomaganych komputerowo wywiadów telefonicznych na próbie obejmującej 406 firm.
PolskieRadio24.pl/ IAR/ho