Redakcja Polska

Jak pandemia zmienia nasze obyczaje konsumenckie? Liczą się jakość i cena produktów

18.11.2020 13:23
Według badań Fundacji Godła „Teraz Polska” konsumenci podczas zakupów kierują się jakością, ceną i miejscem pochodzenia produktów.
Audio
Kupujemy bardziej odpowiedzialnie
Kupujemy bardziej odpowiedzialnieFoto: pixabay.com/Domena Publiczna

Konsumenci coraz większą wagę przywiązują do jakości, która jest kluczowym kryterium wyborów konsumenckich, ale rośnie również znaczenie ceny. W czasie pandemii przede wszystkim staramy się kupować bardziej odpowiedzialnie. Rośnie też patriotyzm konsumencki.

Polscy konsumenci podczas zakupów na pierwszym miejscu stawiają jakość, a w drugiej kolejności patrzą na cenę produktów i usług. Z badań zleconych przez Fundację Polskiego Godła Promocyjnego „Teraz Polska” wynika, że konsumenci są zarówno bardziej świadomi, jak i wymagający. Coraz więcej osób czyta etykiety, analizuje składy produktów oraz dokładnie sprawdza opinie innych klientów przed zakupem. Ten sam świadomy i wymagający konsument zdaje sobie sprawę, że jakość kosztuje. Polacy chcą nabywać produkty i usługi w możliwie jak najwyższej jakości, ale w sposób racjonalny, tzn. za kwotę mieszczącą się w pewnych akceptowalnych granicach, co staje się szczególnie ważne w czasie pandemii.

Coraz więcej Polaków zdaje sobie sprawę, że decyzje zakupowe jednostki mają wpływ na kondycję krajowej gospodarki i PKB. Można nawet powiedzieć, że od kilku lat panuje pewnego rodzaju moda na kupowanie polskich produktów, a zwłaszcza na wspieranie małych, lokalnych firm. Trend ten jest skutecznie wykorzystywany przez przedsiębiorców, którzy budują swoją markę w oparciu o regionalne pochodzenie, wielopokoleniową tradycję i polski kapitał. Nic dziwnego, skoro aż 73,1 proc. ankietowanych, mając możliwość wyboru, deklaruje zakup produktów polskiego pochodzenia.

Jak wynika z najnowszych badań, podczas pandemii decyzje zakupowe Polaków są w większym stopniu przemyślane. Ponad 60 proc. ankietowanych deklaruje, że stara się kupować bardziej odpowiedzialnie, a ponad połowa (51,5 proc.) zwraca większą uwagą na cenę. W praktyce może to oznaczać np. rezygnację z zakupu drogich produktów, kupowanie produktów w mniejszej ilości, jak również stawianie ceny przed jakością. Zachowania te mogą wynikać z utraty lub zmniejszenia dochodu w gospodarstwach domowych bądź też z odczuwania lęku przed tymi zdarzeniami. Wówczas decyzje konsumentów mogą być warunkowane chęcią zbudowania poduszki finansowej na wypadek sytuacji kryzysowej.

Z dyrektorem Konkursu „Teraz Polska” Michałem Lipińskim rozmawia Ewa Plisiecka.