Redakcja Polska

Niemcy będą walczyć z atomem w Europie? "Nie leży w interesie RFN"

12.03.2021 12:21
Niemiecka minister środowiska Svenja Schulze zaprezentowała dokument programowy zakładający m. in. wywieranie presji na inne europejskie kraje, by przyłączyły się do wygaszania atomu. "Finansowane przez państwo nowe elektrownie jądrowe nie leżą w interesie Niemiec" - podkreśla opracowanie.
Bundestag - zdjęcie ilustracyjne
Bundestag - zdjęcie ilustracyjnesuehling/shutterstock

Jak zauważa portal Energetyka24.pl, niemieckie federalne ministerstwo środowiska, kierowane przez Schulze, wykorzystało rocznicę wydarzeń w Fukushimie, by zaprezentować dokument programowy zawierający polityczne cele resortu w zakresie energetyki jądrowej w Europie. Dokument zawiera bardzo kontrowersyjny fragment wskazujący na to, że Niemcy zamierzają wywierać presję polityczną na państwa Unii Europejskiej celem skłonienia ich do porzucania atomu. "Federalne Ministerstwo Środowiska będzie aktywnie promować - wraz z podobnie myślącymi państwami w Europie - włączenie się do procesu wygaszania energetyki jądrowej przez inne europejskie kraje (…). Finansowane przez państwo nowe elektrownie jądrowe w UE nie leżą w interesie Niemiec, ani w interesie ochrony klimatu i transformacji energetycznej. Energia jądrowa nie jest już ekonomicznie opłacalna, emituje mało CO2, ale nie jest czysta i niesie ze sobą nieuniknione ryzyko w postaci odpadów. Dalsze generowane przez nią koszty są ogromne i obciążają przyszłe pokolenia. Utylizacja odpadów radioaktywnych jest złożona, długotrwała i droga. W UE mamy określone cele wspólnotowe w zakresie poprawy efektywności energetycznej i rozwoju odnawialnych źródeł energii" - cytuje opracowanie portal.

W ocenie autora komentarza, powyższy fragment można traktować jako zapowiedź wywierania presji politycznej na inne kraje Europy przez niemiecki rząd federalny, której celem jest nakłonienie ich do porzucenia energetyki jądrowej. Jest to zatem oficjalne przedłużenie polityki RFN, którą Niemcy uskuteczniają od pewnego czasu, zmierzającej do maksymalnego utrudnienia powstawania nowych unijnych mocy w atomie - czytamy na Energetyka24.com. Takie podejście jest zapisane w umowie koalicyjnej cementującej współpracę partii rządzących obecnie w Niemczech - teraz jednak ministerstwo środowiska jasno wskazało, że RFN będzie "aktywnie promować" odpowiednią politykę innych państw Europy - przypomina autor. "Jak się okazuje, Niemcy sami powiedzieli, jaki jest cel ich antyatomowej walki. Jej sens zawiera się bowiem w słowach wspomnianej wyżej umowy koalicyjnej CDU/CSU i SPD: „(...) osadzenie Energiewende [niemieckiej transformacji energetycznej zakładającej m.in. wyjście z atomu] w kontekście europejskim otwiera szansę na zmniejszenie kosztów i wykorzystanie efektu synergii. Chcemy dodatkowych możliwości rozwoju i wzrostu zatrudnienia w Niemczech oraz możliwości eksportowych dla niemieckich firm na rynkach międzynarodowych”" - czytamy w komentarzu.

W ocenie autora, Niemcy otwarcie wskazują zatem, że ich antyatomowa polityka (bo taka właśnie jest Energiewende) ma na celu budowę gospodarczej potęgi RFN (poprzez stymulowanie rozrostu rynku pracy oraz zwiększenie możliwości eksportowych), a co za tym idzie – wzrost pozycji politycznej Niemiec.

Niemieckie interesy a atom w Polsce

Założenia dokumentu stoją w sprzeczności z przyjętymi przez rząd PiS założeniami Polityki Energetycznej Polski do 2040 r., która zakłada, że w 2033 r. uruchomiony w Polsce zostanie pierwszy blok elektrowni jądrowej o mocy ok. 1-1,6 GW. Kolejne bloki będą wdrażane co 2-3 lata, a cały program jądrowy zakłada budowę sześciu bloków o mocy do 9 GW. Zgodnie z PPEJ, Polska planuje budować tylko nowoczesne, ale sprawdzone i duże reaktory typu PWR.

W październiku ubiegłego roku doszło do podpisania polsko-amerykańskiej umowy ws. "współpracy w celu rozwoju programu energetyki jądrowej wykorzystywanej do celów cywilnych oraz cywilnego przemysłu jądrowego w Rzeczpospolitej Polskiej".

Z kolei wicepremier, szef MRPiT Jarosław Gowin powiedział PAP, że firmy francuskie są wśród tych, z którymi prowadzone są w tej chwili poważne rozmowy w zakresie rozwoju krajowej energetyki jądrowej.


energetyka24.pl/PAP/dad

Bix Aliu: Joe Biden zamierza rozmawiać z Andrzejem Dudą

12.03.2021 08:46
Porozumienie o zwiększeniu obecności wojsk USA w Polsce będzie kontynuowane – powiedział w wywiadzie dla "Rzeczpospolitej" chargé d’affaires ambasady USA w Polsce Bix Aliu. Zaznaczył, że jest to odrębna kwestia od proponowanego wycofania sił amerykańskich z Niemiec.

Donbas: cywile giną w eksplozjach pozostawionych min

12.03.2021 10:30
Od sierpnia do stycznia w Donbasie na Ukrainie w wybuchach min zginęło ośmiu cywilów, a 28 zostało rannych - podała w czwartek misja monitoringowa ONZ ds. praw człowieka na Ukrainie. Donbas to jeden z najbardziej zaminowanych obszarów świata.