Redakcja Polska

W Katowicach rozpoczął się Europejski Kongres Gospodarczy

20.09.2021 14:19
Odbudowa gospodarki po pandemii to temat przewodni 13. Europejskiego Kongresu Gospodarczego. Na trzydniowe wydarzenie w Katowicach zarejestrowało się około 5 tysięcy uczestników, w debatach wezmą udział między innymi politycy, samorządowcy, ekonomiści, naukowcy i przedstawiciele organizacji pozarządowych.
Jerzy Buzek, Ivanna Klympush-Tsintsadze, Konrad Szymański, Jarosław Niewierowicz podczas inauguracji XIII Europejskiego Kongresu Gospodarczego w Katowicach
Jerzy Buzek, Ivanna Klympush-Tsintsadze, Konrad Szymański, Jarosław Niewierowicz podczas inauguracji XIII Europejskiego Kongresu Gospodarczego w KatowicachPAP/Andrzej Grygiel

Organizator kongresu Wojciech Kuśpik, otwierając imprezę, podkreślił, że w ostatnich 13 latach polska gospodarka i polskie samorządy "dokonały cywilizacyjnego skoku". Zaznaczył, że tempo tego rozwoju zahamowała pandemia, ale na krótko, bo "powrót do normalności przebiega szybciej niż moglibyśmy przewidywać".


Posłuchaj
00:31 11303244_2.mp3 Organizator kongresu Wojciech Kuśpik, otwierając imprezę, podkreślił, że w ostatnich 13 latach polska gospodarka i polskie samorządy "dokonały cywilizacyjnego skoku". Materiał Agnieszki Jasik (IAR)

 

Wojciech Kuśpik powiedział, że drugiej strony jest wciąż wiele znaków zapytania. - Nowa sytuacja geopolityczna wpływa na globalny handel, wciąż jest niepewna sytuacja epidemiczna, tak naprawdę nadal walczymy z pandemią. Gospodarki świata w kryzysie zostały dofinansowane ze środków publicznych, ale tutaj nie znamy długofalowych konsekwencji tego procesu - ocenił.

Dodał, że wyzwaniem jest też zielona transformacja. Organizator zaznaczył, że uczestnicy kongresu rozmawiają nie tylko o aktualnej sytuacji, ale również o przyszłości i o nadchodzących zmianach.

Wojewoda śląski Jarosław Wieczorek stwierdził, że pandemia zatrzymała świat na jakiś czas, w tym Europę i Polskę. Zaznaczył jednocześnie, że nasz kraj jako jeden z pierwszych na świecie wrócił na ścieżkę odbudowy. - Wróciliśmy do potencjału PKB sprzed pandemii. Ogromne zaangażowanie instytucji państwa, również pod kątem finansowym, ale również rzeczowym, materialnym, spowodowało, że dzisiaj Polska jest na tak zwanej fazie czysto wzrostowej - wyjaśniał.

Wojewoda liczy na to, że na taką ścieżkę wrócą pozostałe kraje europejskie. Uważa, że istotne będą teraz debaty o zmianach klimatycznych, o zaburzonych łańcuchach dostaw i o radzeniu sobie z nieprzewidywalnymi okolicznościami w przyszłości.

Organizatorzy podkreślają, że Europejski Kongres Gospodarczy to jedna z największych i najważniejszych debat gospodarczych w Europie Centralnej. Dziś zaplanowano dyskusje między innymi o odbudowie gospodarki i handlu międzynarodowego po pandemii, Europejskim Zielonym Ładzie, wizji systemu ochrony zdrowia oraz o ekologicznym transporcie.


IAR/dad