Redakcja Polska

W 2022 roku wydatki na obronność osiągną poziom 2,4 proc. PKB

13.06.2022 15:24
W 2022 roku wydatki na obronność osiągną poziom 2,4 proc. PKB - zapowiedział resort obrony. Jak dodano, wydatki będą składać się ze środków budżetowych, zaplanowanych na obronność oraz środków pozabudżetowych pochodzących z Funduszu Wsparcia Sił Zbrojnych.
Samoloty F-35 mają pojawić się w Polsce w 2024 roku.
Samoloty F-35 mają pojawić się w Polsce w 2024 roku.Shutterstock/AMMHPhotography

"Według półrocznej oceny wydatków obronnych, ich udział w PKB na koniec roku osiągnie poziom około 2,4 proc. Wydatki będą składać się ze środków budżetowych zaplanowanych na obronność oraz środków pozabudżetowych pochodzących z Funduszu Wsparcia Sił Zbrojnych" - podał resort w komunikacie. Zaznaczono, że planowany do osiągnięcia wskaźnik znacznie przekracza minimalne wymagania NATO wynoszące 2 proc. PKB, co stawia Polskę wśród liderów Sojuszu Północnoatlantyckiego - jeśli chodzi o wydatki na zbrojenia.

"Poziom 2,4 proc. PKB na obronność, który jest planowany do osiągnięcia na koniec roku, zakłada także wzrost PKB Polski ujęty w szacunkach Organizacji Współpracy Gospodarczej i Rozwoju (OECD) z 8 czerwca br." - wskazano.

3 procent PKB na obronność

MON przypomniał też, że ustawa o obronie ojczyzny zakłada wzrost wydatków na obronność do poziomu 3 proc. PKB od przyszłego roku. "Nowe przepisy wprowadziły także Fundusz Wsparcia Sił Zbrojnych, którego powołanie otwiera nowe ścieżki pozyskiwania finansów na modernizację Sił Zbrojnych RP, takich jak możliwość emisji obligacji" - podkreślił resort.

Ustawa o obronie ojczyzny została przygotowana przez resort obrony, a jej inicjatorem był wicepremier ds. bezpieczeństwa, szef PiS Jarosław Kaczyński.

Okres planowania

Zgodnie z ustawą, Rada Ministrów, uwzględniając potrzeby obronne, co 4 lata ma określać szczegółowe kierunki przebudowy i modernizacji technicznej Sił Zbrojnych na kolejny 15-letni okres planistyczny. Minister Obrony Narodowej na podstawie tych kierunków oraz stosownie do zasad planowania obronnego w Organizacji Traktatu Północnoatlantyckiego ma wprowadzać, w drodze zarządzenia, program rozwoju Sił Zbrojnych.

W ustawie zapisano, że na finansowanie potrzeb obronnych przeznacza się corocznie wydatki z budżetu państwa w wysokości nie niższej niż 2,2 proc. PKB - w roku 2022 i co najmniej 3 proc. PKB już w roku 2023 i latach kolejnych. Według ustawy, szef MON, planując wydatki na modernizację techniczną wojska, "uwzględnia polski przemysłowy potencjał obronny oraz wydatki na badania naukowe i prace rozwojowe w dziedzinie obronności państwa".

Ustawa przewiduje utworzenie w Banku Gospodarstwa Krajowego Funduszu Wsparcia Sił Zbrojnych. Środki Funduszu będą pochodzić z wpływów m.in.: z tytułu wsparcia udzielonego wojskom obcym oraz udostępniania im poligonów, specjalistycznych usług wojskowych, wpływów uzyskanych ze sprzedaży mienia, darowizn, spadków i zapisów oraz wyemitowanych obligacji.


PAP/dad

Ukraina potrzebuje tysiąca haubic kalibru 155 mm. Litwa śle kolejne drony

13.06.2022 13:46
Ukraina potrzebuje tysiąca haubic kalibru 155 milimetrów dla osiągnięcia przewagi ogniowej nad Rosją. Poinformował o tym doradca prezydenta Wolodymyra Zełenskiego, Mychajło Podolak. Wymienił także inne rodzaje uzbrojenia, niezbędne ukraińskiej armii do obrony przed Rosją. Na wezwanie między innymi odpowiada Litwa, która śle ukraińskiemu wojsku kolejne drony.

Siergiej Ławrow kontynuuje działania dezinformacyjne przeciwko Polsce

13.06.2022 14:49
Siergiej Ławrow kontynuuje działania dezinformacyjne przeciwko Polsce. W ostatniej wypowiedzi kłamliwie stwierdził, że Polska zawłaszcza terytorium Ukrainy i przeszkadza w rozmowach pokojowych Rosja-Ukraina - podkreślił rzecznik ministra koordynatora służb specjalnych Stanisław Żaryn.