Redakcja Polska

NCBR rozpoczął nabór dla firm chcących wejść na amerykański rynek

15.11.2023 16:03
Narodowe Centrum Badań i Rozwoju rozpoczęło nabór do trzeciego programu akceleracyjnego dla młodych firm, które chciałyby wejść na amerykański rynek i rozpocząć swoją działalność w stanie Nevada. Zakłada on kompleksowe wsparcie dla przedsiębiorców ze strony polskich i amerykańskich ekspertów.
Jednym z laureatów programu jest polska firma Farada zajmująca się produkcją dronów i obsługą lotów bezzałogowców, w tym lotami medycznymi.
Jednym z laureatów programu jest polska firma Farada zajmująca się produkcją dronów i obsługą lotów bezzałogowców, w tym lotami medycznymi. NASA.gov

Program NCBR-NAP jest realizowany w ramach współpracy Polski i stanu Nevada. Do udziału w konkursie mogą zgłosić się firmy i startupy, które prowadzą działalność gospodarczą w naszym kraju od co najmniej sześciu miesięcy, ale nie dłużej niż sześć lat.

Koordynator projektów w dziale współpracy międzynarodowej NCBR Andrzej Wajs powiedział, że do programu mogą się zgłosić firmy działające w różnych obszarach. - Chodzi nam o to, żeby obszary, w których działa startup, były zbieżne zarówno z krajowymi inteligentnymi specjalizacjami w Polsce, które są dosyć szerokie, jak i przede wszystkim z tymi obszarami, które są kluczowe dla stanu Nevada, dla tamtejszej gospodarki. To jest między innymi przemysł dronowy, nowoczesne technologie w rolnictwie, magazynowanie energii, technologie wodne i wodorowe, sektor gamingowy, a także szeroko pojmowany sektor hotelarsko-restauracyjny, z którego wiadomo słynie Las Vegas, czyli południowa część stanu Nevada - powiedział Andrzej Wajs z NCBR.

Pierwsze sukcesy

W poprzednich dwóch programach NCBR-NAP zgłosiło się około 60 firm, natomiast do finału po weryfikacji przez ekspertów i doświadczonych przedsiębiorców zakwalifikowano 20 spółek. Jednym z laureatów programu jest polska firma Farada zajmująca się produkcją dronów i obsługą lotów bezzałogowców, w tym lotami medycznymi. W sierpniu założyła swój pierwszy zagraniczny oddział w amerykańskim stanie Nevada.

Dyrektor operacyjna Farada Group Joanna Rutkowska powiedziała, że program akceleracyjny NCBR pomógł im wejść na amerykański rynek. Mentorzy doradzili aby firma w pierwszej fazie rozwoju skupiła się na innym fragmencie rynku niż w Polsce. - Nie uciekamy od medycyny w żaden sposób, ale pierwszą branżą, z którą wejdziemy na teren Stanów Zjednoczonych jest nadzór nad infrastrukturą krytyczną ze względu na duże zainteresowanie w stanie Nevada - mówiła Joanna Rutkowska i dodała, że chodzi tu w szczególności o inspekcje linii energetycznych z użyciem dronów.

Nevada atrakcyjna inwestycyjnie

NCBR zwraca uwagę, że Nevada od kilku lat jest bardzo atrakcyjna dla przedsiębiorców z uwagi na brak stanowych podatków dochodowych, położenie obok Kalifornii i jednocześnie niższe koszty życia. W Nevadzie swoje siedziby mają między innymi Amazon, Tesla i Panasonic. Na terenie stanu swoją największą kopalnię miedzi w USA posiada polski KGHM.

Pierwszy etap rekrutacji dla firm potrwa do 6 grudnia.

10 najlepszych startupów reprezentujących branże kluczowe dla Polski i Nevady wyjedzie w maju na tygodniowy program akceleracji do Las Vegas, Reno oraz San Francisco. Szczegóły dostępne są na stronie internetowej NCBR.

PAP/dad

Pod hasłem "One Health - Jedno Zdrowie" odbywa się 5. Kongres Zdrowia Polaków

14.11.2023 13:20
Uczestnicy kongresu skupiają się na integralnym podejściu do zdrowia, które uwzględnia wpływ środowiska naturalnego, zwierząt i człowieka na ogólną równowagę zdrowotną.

GUS podał szybki szacunek PKB. Waldemar Buda: Polska uniknęła recesji technicznej

14.11.2023 13:55
Po wtorkowej rewizji danych Głównego Urzędu Statystycznego widać, że Polska uniknęła recesji technicznej - wskazał w komentarzu dla PAP minister rozwoju i technologii Waldemar Buda. Dodał, że w kolejnych kwartałach spodziewa się dalszego ożywienia gospodarczego.

Rekordowa liczba kandydatów do Straży Granicznej. "Jesteśmy niewielką, ale elitarną formacją"

15.11.2023 08:48
- W tym roku o przyjęcie do Straży Granicznej ubiegało się ponad 4,2 tys. osób, zaś do formacji dołączyło ponad 1 tys. nowych funkcjonariuszy - poinformowała rzecznik SG kpt. Anna Michalska. Dodała, że w tym roku było więcej kandydatów niż rok wcześniej.

Niemiecki dziennikarz chwalił Putina. Wyszło na jaw, że otrzymał setki tysięcy euro z Rosji

15.11.2023 12:17
Niemiecki dziennikarz - autor książek - peanów o rosyjskim dyktatorze Putinie - Hubert Seipel otrzymał w sumie kilkaset tysięcy euro z Rosji w ramach "sponsoringu". Seipel jest znany z wywiadów z Putinem i reportaży na temat Rosji, w telewizji występował jako ekspert od tej tematyki – informuje w środę "Spiegel". Chwalił dyktatora i robił mu dobry PR. Prawie 100 razy spotykał się z rosyjskim zbrodniarzem.Seipel, dziennikarz ARD, został przekupiony przez putinowskiego oligarchę kwotą 600 tys. euro. W stacji ARD uznawany był za eksperta, wyjaśniającego działania Putina, który "spędził więcej czasu z szefem Kremla, niż jakikolwiek inny zachodni dziennikarz".