Redakcja Polska

PGZ i Hyundai podpisały nową umowę. Ma umożliwić kolejny kontrakt na czołgi K2 Black Panther

10.07.2024 14:23
Polska Grupa Zbrojeniowa i południowokoreański koncern Hyundai Rotem zawarły umowę powołującą konsorcjum na potrzeby realizacji kolejnych zobowiązań, które wynikają z zawartej z azjatyckim partnerem umowy ramowej na dostawy czołgów K2.
Polski czołg K2 Black Panther
Polski czołg K2 Black PantherStaff Sgt. Matthew Foster, Public domain, via Wikimedia Commons

Umowę te podpisał minister obrony w rządzie Prawa i Sprawiedliwości, Mariusz Błaszczak, latem 2022 roku. Pierwsze egzemplarze K2 pojawiły się w Polsce po kilku miesiącach. Do realizacji dalszej części kontraktu niezbędne jest utworzenie konsorcjum spółek z Polski i Korei. To z kolei pozwoli podpisać drugą umowę wykonawczą na dostawę kolejnych 180 czołgów K2 - powiedział obecny przy podpisaniu umowy wiceminister obrony, Paweł Bejda.

Do podpisania umowy wykonawczej na dostawę kolejnej partii czołgów z Azji - 180 sztuk - może dojść na początku września, w trakcie targów obronnych w Kielcach. Wiceminister dodał, że wojna na Ukrainie pokazuje, co trzeba szybko zmienić w polskim wojsku. Doświadczenia wschodnich sąsiadów Polski wskazują, że chodzi tu między innymi o szybką transformację wojsk pancernych. Proces ten może przyspieszyć strategiczna współpraca z Koreą Południową - dodał wiceszef MON. Paweł Bejda wskazał, że dalsza współpraca spółek zbrojeniowych z Polski i Azji musi być oparta o transfer technologii oraz stopniową polonizację uzbrojenia takiego, jak czołgi K2. Według wiceszefa MON, Polska mogłaby się stać - dzięki współpracy z Koreą i transferowi technologii - ważnym ośrodkiem produkującym czołgi dla rynku europejskiego oraz państw NATO. Równie realne - jak powiedział Paweł Bejda - jest utworzenie w naszym kraju centrum serwisowego dla czołgów K2 w wersji PL.

Szczegóły umowy pomiędzy Polską Grupą Zbrojeniową a Hyundai Rotem objęte są tajemnicą handlową. Wiadomo jednak, że w umowie konsorcyjnej nie ma listy konkretnych firm, które wejdą ze strony Polski do projektu przyszłej produkcji czołgów z Azji. Według nieoficjalnych informacji, ma to związek między innymi z opisywanym w ostatnich tygodniach przez media konfliktem pomiędzy władzami poznańskich Wojskowych Zakładów Motoryzacyjnych, które za czasów rządów PiS były wymieniane jako te, które mogą brać udział w polonizacji koreańskich czołgów, a obecnymi władzami Polskiej Grupy Zbrojeniowej - nadzorującej WZM z Poznania. Władze PGZ kilka razy sugerowały, że w Poznaniu nie ma takich kompetencji, aby móc produkować czołgi K2 w takim zakresie i w takich ilościach, jak przewiduje to umowa ramowa. Mowa w niej o dostawach tysiąca czołgów, z czego połowa miałaby być w dużej części spolonizowana.

IAR/dad

Polska firma w kosmicznych projektach EagleEye i Ariane 6

07.07.2024 14:21
Technologie polskiej firmy Scanway polecą w kosmos w dwóch ważnych misjach - największym polskim satelicie EagleEye oraz w nowej europejskiej rakiecie nośnej Ariane 6.

Orlen będzie sprzedawał gaz na Słowację. Podpisano umowę

08.07.2024 11:52
Orlen będzie sprzedawał gaz na Słowację. Spółka zależna koncernu PGNiG Supply&Trading podpisała ze słowacką firmą ZSE Energia umowę w tej sprawie.

Szczyt NATO w Waszyngtonie. Sikorski: Ukraina na razie nie może liczyć na zaproszenie do NATO

10.07.2024 10:18
Panuje przekonanie, że Ukraina może wejść do NATO dopiero po wojnie, więc Ukraina nie będzie w pełni usatysfakcjonowana owocami szczytu - powiedział we wtorek minister spraw zagranicznych Radosław Sikorski w Waszyngtonie, gdzie we wtorek rozpoczął się szczyt NATO.

Polski wolontariusz pracujący na Ukrainie został ciężko ranny

10.07.2024 11:43
Polski wolontariusz pracujący na ukraińskim froncie w wyniku rosyjskiego ostrzału artyleryjskiego został ciężko ranny. Polak pracował jako medyk pola walki w zespole fundacji "W Międzyczasie", która poinformowała o zdarzeniu.