Redakcja Polska

Na światowych rynkach rosną ceny kawy

21.07.2024 16:15
W ocenie ekspertów wyższe ceny kawy to wynik kumulacji kilku czynników między innymi zmian klimatycznych, suszy i rosnącego popytu w niektórych częściach świata.
Audio
  • Profesor Konrad Raczkowski, dyrektor Centrum Gospodarki Światowej na UKSW, mówił , że dodatkowym elementem są spekulacje dużych koncernów [posłuchaj]
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneShutterstock

Ceny kawy wyraźnie rosną na światowych rynkach. W niektórych przypadkach wzrosty w nowych kontraktach przekraczają 45 procent. Wyższe ceny dotyczą zarówno Arabiki, jak i Robusty - dwóch najpopularniejszych gatunków kawy.

W ocenie ekspertów wyższe ceny kawy to wynik kumulacji kilku czynników między innymi zmian klimatycznych, suszy i rosnącego popytu w niektórych częściach świata.

Profesor Konrad Raczkowski, dyrektor Centrum Gospodarki Światowej na UKSW, mówił w Polskim Radiu 24, że dodatkowym elementem są spekulacje dużych koncernów, które kontrolują duże plantacje i zajmują się całą logistyką.

Ekonomista zwrócił uwagę, że konsumpcja kawy w Europie utrzymuje się na podobnym poziomie, rośnie za to w Chinach o kilka procent rocznie, ale nie uzasadnia to obecnych podwyżek o surowca. W jego ocenie cena kawy za jakiś czas wróci do niższych poziomów.

Profesor Raczkowski zaznaczył, że powrót do niższych cen kawy będzie możliwy pod warunkiem niewystąpienia żadnych nadzwyczajnych zjawisk, na przykład klęsk żywiołowych na plantacjach.

W 2023 roku Polacy kupili 80 tysięcy ton kawy. Statystyczny Polak wypija rocznie około 95 litrów tego napoju.

IAR/ks

Narodowy Bank Polski spodziewa się ożywienia gospodarczego

11.03.2024 16:30
Eksperci Narodowego Banku Polskiego spodziewają się ożywienia w polskiej gospodarce. Tak wynika z opublikowanego przez bank centralny raportu o inflacji i wzroście gospodarczym. Z raportu NBP wynika, że polska gospodarka w tym roku wzrośnie o 3,5 procent, w przyszłym o 4,2 procent, a w 2026 o 3,3 procent.

Rozpadają się tradycyjne wzory finansowania uniwersytetu

14.07.2024 17:09
Czesne od studentów, granty od fundacji naukowych i dofinansowanie od państwa już nie wystarczają, by uniwersytet utrzymał rozwój na dobrym poziomie