- Jeśli chodzi o ograniczenie pomocy - nie jestem dziś gotowy, aby o tym mówić, wiem, że istnieją pewne ograniczenia dotyczące 90-dniowych programów humanitarnych, musimy przyjrzeć się im szczegółowo (...) Skupiam się na pomocy wojskowej, dzięki Bogu nie została ona wstrzymana - powiedział Zełenski podczas konferencji prasowej z prezydentką Mołdawii Maią Sandu.
Na początku tygodnia prezydent Trump zawiesił na 90 dni wszystkie programy amerykańskiej pomocy zagranicznej w celu oceny ich zgodności z jego polityką zagraniczną.
USA mrożą programy pomocy
W piątek sekretarz stanu USA Marco Rubio ogłosił zamrożenie niemal wszystkich programów pomocy zagranicznej na co najmniej 90 dni. Jak pisze agencja AP i podają także inne media, Rubio rozesłał do pracowników Departamentu Stanu i agencji pomocowej USAID memorandum, w którym nakazał wstrzymanie prac nad niemal wszystkimi programami pomocy zagranicznej przez 90 dni, na czas opracowania raportu dotyczącego zgodności tych programów z celami polityki zagranicznej USA.
Nakaz wydany przez Rubio wykracza poza podpisane pierwszego dnia prezydentury Trumpa rozporządzenie o wstrzymaniu pomocy rozwojowej USA i ma dotyczyć wszystkich programów Departamentu Stanu i USAID. Jak mówi PAP źródło w Kongresie związane z Demokratami, oznacza to również wstrzymanie wszelkiej pomocy dla Ukrainy, zarówno wojskowej, jak i humanitarnej, czy programów szkolenia ukraińskich żołnierzy.
Ukraińcy ucierpią?
"Prawie wszystko to jest pod nadzorem Departamentu Stanu, poza pomocą finansową, która przechodzi przez Bank Światowy. Ale jeśli, załóżmy na to, ukraińska infrastruktura energetyczna zostałaby jutro uszkodzona w rosyjskim ostrzale, USA nie byłyby w stanie pomóc, by Ukraińcy nie zamarzli" - powiedział rozmówca PAP.
Informacje te potwierdził też inne źródło PAP związane z Departamentem Stanu.
To samo donosi m.in. telewizja PBS i portal Politico, według których dotknięty zostanie też Tajwan.
Co poza zamrożeniem?
Według tekstu memorandum, które opublikował dziennikarz Ken Klippenstein, wyjątkiem od nakazu zamrożenia programów są programy żywnościowe odpowiadające na pilne potrzeby, a także programy wsparcia wojskowego Foreign Military Financing (FMF) dla Izraela i Egiptu.
Oburzenie decyzją wyrazili czołowi Demokraci w komisji spraw zagranicznych i budżetowej Izby Reprezentantów, Gregory Meeks i Lois Frankel.
"Przez lata Republikanie w Kongresie krytykowali to, co uważają za brak wiarygodności Stanów Zjednoczonych wobec krajów takich jak Chiny, Rosja i Iran. Teraz nasza wiarygodność jest zagrożona i wygląda na to, że wycofamy się z amerykańskich zobowiązań wobec naszych partnerów na całym świecie" - napisali kongresmeni. "Arbitralnie blokując naszą pomoc zagraniczną, tracimy zaufanie: od ludzi polegających na tej pomocy, aby przetrwać, czy to w Strefie Gazy, Sudanie, Haiti, na Ukrainie, czy tych, którzy stoją w niebezpieczeństwie, dostarczając tę pomoc" - dodali.
IAR/PPAP/dad