Umowa przewiduje też wyszkolenie około 150 tysięcy pracowników, specjalistów IT, nauczycieli, studentów i obywateli. Chodzi o podnoszenie umiejętności cyfrowych.
Premier Mateusz Morawiecki powiedział, że "inwestycja Microsoft w Polsce będzie ważna dla przedsiębiorstw, instytucji publicznych i systemu edukacji oraz umożliwi im cyfrową transformację i wdrożenie nowych standardów pracy".
Dyrektor generalny Microsoft w Polsce Mark Loughran powiedział w czasie wideokonferencji, że Polska ma szansę być w cyfrowym sercu Europy. Wiceprezes Operatora Chmury Krajowej Dariusz Śliwowski zwrócił uwagę, że jesteśmy świadkami swego rodzaju rewolucji. - Okazało się, że to, co kiedyś było tylko prototypem - jak na przykład zdalne nauczanie czy praca z domu - nie jest już tylko uzupełnieniem działalności różnych instytucji, ale stało się równoprawnym, a często lepszym rozwiązaniem dla naszego życia gospodarczego i społecznego - dodał Dariusz Śliwowski.
Chmurę Krajową powołały w październiku 2018 roku PKO Bank Polski i Polski Fundusz Rozwoju. Prezes PFR Paweł Borys powiedział, że współpraca między Chmurą Krajową a Microsoft to szansa na przyspieszenie cyfryzacji polskiej gospodarki, szczególnie dla małych i średnich firm. Dodał, że to dla nich możliwość zwiększenia konkurencyjności, łatwiejsze przyspieszenie wzrostu, rozwoju na nowych rynkach. - Inwestycja Microsoft w Polsce to także szansa na duże przyspieszenie, w sytuacji kiedy polska gospodarka będzie wychodziła z kryzysu związanego z koronawirusem - uzupełnił Paweł Borys.
Prezes PKO Banku Polskiego Zbigniew Jagiełło podkreślił, że Chmura Krajowa zaledwie w półtora roku od powstania "stworzyła solidne fundamenty do głębokiej transformacji polskich przedsiębiorstw i administracji".
Microsoft jest obecny w Polsce od blisko 30 lat.
IAR/dad