Redakcja Polska

Premier zobowiązał m.in. Orlen, Lotos, KGHM, PKO BP do budowy szpitali tymczasowych

30.10.2020 11:12
Sześć spółek Skarbu Państw, m.in. Orlen, Lotos, KGHM, PKO BP, zostało zobowiązanych przez premiera Mateusza Morawieckiego do budowy szpitali tymczasowych - powiedział w piątek szef KPRM Michał Dworczyk. Spółki będą podpisywały umowy na refinansowanie kosztów budowy z Ministerstwem Aktywów Państwowych - mówił.
Premier Mateusz Morawiecki (2P), minister zdrowia Adam Niedzielski (2L), szef KPRM Michał Dworczyk (P) oraz dr n. med. Artur Zaczyński (L) na stadionie PGE Narodowy w Warszawie, na którym kończy się budowa szpitala tymczasowego
Premier Mateusz Morawiecki (2P), minister zdrowia Adam Niedzielski (2L), szef KPRM Michał Dworczyk (P) oraz dr n. med. Artur Zaczyński (L) na stadionie PGE Narodowy w Warszawie, na którym kończy się budowa szpitala tymczasowego PAP/Radek Pietruszka

- Dzisiaj w nocy premier podpisał decyzję dla sześciu spółek Skarbu Państwa lub spółek, w których Skarb Państw ma decydujący udział, zobowiązujące te spółki do budowy szpitali tymczasowych. Łącznie będzie to co najmniej trzy tysiące dodatkowych łóżek - powiedział Dworczyk w programie "Tłit" wirtualnej Polski.

Zaznaczył, że jest to sześć spółek, m.in. Orlen, Lotos KGHM, PKO BP, "które mają w jak najszybszym czasie - te decyzje są z rygorem natychmiastowej wykonalność - przygotować kolejne łóżka w szpitalach tymczasowych".

- W służbie zdrowia są jeszcze wolne łóżka, ale są one nierównomiernie rozłożone. Są miejsca powiaty, gdzie tych wolnych łóżek jeszcze trochę jest. Natomiast w dużych aglomeracjach jest to już poważny problem - powiedział Dworczyk uzasadniając potrzebę budowy kolejnych szpitali tymczasowych.

Szpitale tymczasowe m.in. w Płocku i Ostrołęce

Jak zaznaczył, w decyzjach administracyjnych szefa rządu wskazano województwa, gdzie mają powstać szpitale. - Spółki w porozumieniu z wojewodami, którzy mają najlepsze rozeznanie w sytuacji będą podejmowały decyzje, gdzie będą budowane szpitale. Poza Mazowszem, gdzie zostały wskazane dokładnie dwie lokalizacje, czyli Płock i Ostrołęka - powiedział.

Wcześniej w Programie Pierwszym Polskiego Radia Dworczyk mówił, że w decyzjach wskazano też województwa pomorskie, Śląsk i Małopolskę.

Poinformował, że spółki Skarbu Państwa będą odpisywały umowy z Ministerstwem Aktywów Państwowych. - Te umowy dotyczą refinansowania samych inwestycji. Spółki muszą sobie poradzić z tymi projektami same - zaznaczył. Dodał, że do dyspozycji spółek jest departament prawny KPRM; wsparcia prawnego udziela też Prokuratoria Generalna.

Zaznaczył, że kosztów budowy szpitali nie da się w tej chwili oszacować, bo w każdej lokalizacji będą one inne. Pytany o termin uruchomienia tych szpitali, powiedział, że założenie jest, że powstaną w perspektywie kilku tygodni.


IAR/PAP/dad

Zobacz więcej na temat: epidemia Koronawirus w Polsce