Obecny przy podpisaniu dokumentów wiceminister obrony narodowej Wojciech Skurkiewicz powiedział, że współpraca z samorządami przy budowie tego typu obiektów to forma pobudzania inwestycji regionalnych. MON finansuje do 80 procent danej inwestycji. Samorządowcy o resztę środków mogą ubiegać się z innych źródeł wsparcia publicznego.
Wiceszef MON dodał, że resort ogłosił też konkurs na strzelnice wirtualne i pneumatyczne, które są tańsze i szybsze w wykonaniu. Pomysł budowy tego typu obiektów wyszedł od samorządów.
Jedną z sześciu umów na budowę strzelnicy z resortem obrony podpisała wiceburmistrz gminy Myszków Iwona Franelak. Dofinansowanie z MON pójdzie na przebudowę już istniejącego obiektu. Całość modernizacji strzelnicy będzie kosztowała milion złotych, 800 tysięcy przekaże resort obrony. Większość środków zostanie przeznaczona na wyciszenie obiektu w Myszkowie.
Podpisane umowy zostaną zrealizowane do końca roku. Z kolei w lipcu resort planuje rozpisać kolejny konkurs na dofinansowanie budowy strzelnic już w roku 2022.
IAR/dad