Redakcja Polska

200 polskich transporterów opancerzonych Rosomak zasili wyposażenie ukraińskiej armii

26.04.2023 14:00
Kwestia sprzętu wojskowego, w który ma w przyszłości zostać zaopatrzona Ukraina, była omawiana w trakcie niedawnej wizyty prezydenta Wiktora Zełenskiego w Warszawie
Audio
  • Juliusz Sabak z serwisu Defence24.pl o transporterach Rosomak dla ukraińskiego wojska. Rozmowa Przemysława Pawełka [POSŁUCHAJ]
Bojowy wóz piechoty Rosomak
Bojowy wóz piechoty Rosomak Wojciech Wrzesien/ Shutterstock

Rzecznik rządu Piotr Mueller poinformował na początku kwietnia, że sprzęt wojskowy będzie dostarczany na Ukrainę stopniowo. Premier Mateusz Morawiecki i prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski podpisali wtedy w Warszawie list intencyjny dotyczący współpracy w zakresie dostaw sprzętu obronnego - w szczególności kołowych transporterów opancerzonych "Rosomak"

Piotr Mueller powiedział na konferencji prasowej, że realizacja umowy będzie trwała wiele miesięcy. "Rosomaki będą stopniowo dostarczane, ale to zajmie miesiące. W związku z tym, na ten moment, dostarczamy w ramach działań, które były wcześniej ogłoszone "Rosomaki", które już są wyprodukowane jak również inne wozy bojowe, więc w tym zakresie Ukraina będzie wspierana, natomiast co do dostaw długoterminowych to potrwa to wiele miesięcy" - wyjaśniał rzecznik rządu.

Według pierwotnych deklaracji, na mocy umowy Ukraina miała zakupić w Polce 150 wozów bojowych "Rosomak", trzy kompanijne moduły ogniowe "Rak" oraz 100 pocisków dla zestawów rakietowych "Piorun". Umowa zakłada również, że Polska i Ukraina będą razem produkowały amunicję, między innymi czołgową kalibru 125 milimetrów.

Prezydent Wiktor Zełeński bezpośrednio po powrocie do kraju, w swoim wieczornym wystąpieniu, mówił o jeszcze wyższej liczbie wozów bojowych.

"Miło jest kończyć ten tydzień z dobrymi wynikami dla naszego państwa - jeśli chodzi o broń, międzynarodowe wsparcie, zwiększenie naszych związków ze światem, naszą drogę w kierunku NATO" - powiedział Zełenski po powrocie z Warszawy.

"Najważniejsza w tych dniach była oczywiście wizyta w Polsce, nasze uzgodnienia, nasze osiągnięcia" - kontynuował szef państwa. Jak dodał, "Polska zrobiła wszystko, co zadeklarowała w sprawie czołgów: są na Ukrainie, w tym Leopardy".

"Są nowe uzgodnienia w sprawie bojowych wozów piechoty - ponad setka maszyn. Jeśli chodzi o transportery opancerzone Rosomak - 200 maszyn. Teraz sto i sto później. Ponadto samobieżne moździerze, dodatkowe rakiety, MiG-i" - przekazał Zełenski.

Z Juliuszem Sabakiem z serwisu Defence24.pl, rozmawiał Przemysław Pawełek.

Myśliwce NATO przechwyciły nad Bałtykiem trzy rosyjskie samoloty zwiadowcze

26.04.2023 10:01
Myśliwce sił powietrznych Niemiec i Wielkiej Brytanii przechwyciły trzy rosyjskie samoloty zwiadowcze w międzynarodowej przestrzeni powietrznej nad Morzem Bałtyckim - podała agencja dpa, cytując środowy komunikat niemieckiej Bundeswehry.

W Zakładach Mechanicznych "Bumar-Łabędy" będzie produkowana armatohaubica Krab

26.04.2023 14:20
Premier Mateusz Morawiecki poinformował, że w Zakładach Mechanicznych "Bumar-Łabędy" w Gliwicach będzie produkowana armatohaubica Krab. Informację przekazał podczas wizyty wraz z szefem MON w przedsiębiorstwie.

Spotkanie grupy B9 dot. wsparcia dla Ukrainy. Minister Błaszczak: jesteśmy jednością, jesteśmy solidarni

26.04.2023 18:24
- Ministrowie obrony Bukareszteńskiej Dziewiątki przyjęli stanowisko, w którym sprzeciwiają się próbom odbudowy imperium rosyjskiego i okazują jedność w sprawie bezpieczeństwa wschodniej flanki NATO – powiedział wicepremier, szef Ministerstwa Obrony Narodowej Mariusz Błaszczak.