Redakcja Polska

Kolejne bezzałogowce FlyEye trafią do polskiego wojska

15.11.2024 09:01
Kolejne trzynaście zestawów bezzałogowców FlyEye trafi do polskiej armii. Umowę w tej sprawie podpisze dziś o 10.00 wicepremier, minister obrony Władysław Kosiniak-Kamysz.
Operator drona FlyEye
Operator drona FlyEye WB Group/materiały prase

Przy podpisaniu będzie też obecny wiceszef MON odpowiedzialny za modernizację armii Paweł Bejda. Umowa przewiduje, że jeszcze w tym roku firma WB Electronics dostarczy zamówione zestawy do wybranych jednostek wojska.

To trzecia w tym roku umowa wykonawcza do ramowej, którą podpisało jeszcze poprzednie kierownictwo resortu obrony jesienią 2023 roku, przed wyborami parlamentarnymi z 15 października. Umowa ramowa przewiduje kupno w sumie około 400 zestawów bezzałogowych systemów powietrznych FlyEye klasy mini.

Jeden zestaw FlyEye składa się z czterech bezzałogowych statków powietrznych, stacji nadawczo-odbiorczej, stacji kontroli i kierowania oraz plecaków i skrzyń transportowych. Bezzałogowce produkowane przez WB Electronics mają niespełna dwa metry długości i prawie trzymetrowa rozpiętość skrzydeł. Rozpędzają się od 60 do 120 kilometrów na godzinę. Bezpilotowce mogą działać w powietrzu około 2,5 godzin.

System FlyEye jest na wyposażeniu jednostek operacyjnych oraz WOT. Umowa na kupno bezzałogowców właśnie dla terytorialsów została podpisana w grudniu 2018 roku. Żołnierze wykorzystują bezpilotowce do obserwacji strategicznych obiektów w dzień i w nocy oraz do patrolowania pogranicza z Białorusią. Bezzałogowce z WB Electronics z powodzeniem są wykorzystywane także na ukraińskim froncie.


IAR/dad

Polscy żołnierze na Łotwie. Sekretarz Generalny NATO docenił ich wkład w manewry "Resolute Warrior"

14.11.2024 17:07
Sekretarz generalny Sojuszu Północnoatlantyckiego Mark Rutte spotkał się w czwartek z polskimi żołnierzami wojsk pancernych, którzy biorą udział w manewrach NATO pod kryptonimem "Resolute Warrior". NATO-wska Wielonarodowa Brygada przeprowadza intensywne ćwiczenia wojskowe w rejonie bazy wojskowej Adazi, niedaleko Rygi. W manewrach bierze udział 3500 żołnierzy z państw sojuszniczych, a także ponad tysiąc jednostek sprzętu bojowego, w tym czołgi, drony i śmigłowce.

Komentarze z Polski: Mark Rutte w Warszawie oraz spotkanie z Czesławem Okińczycem, prezesem Radia znad Wilii

14.11.2024 17:30
W tym wydaniu o wizycie w Polsce Marka Rutte, sekretarza generalnego NATO, który spotkał się między innymi z polskim premierem i prezydentem, o konferencji w Senacie „Czy Stany Zjednoczone potrzebują Europy?” i o szczycie klimatycznym COP29 w Baku. Gościem programu jest natomiast prezes Radia znad Wilii Czesław Okińczyc, sygnatariusz aktu niepodległości Litwy, uczestnik konferencji poświęconej Polakom na Litwie, która odbyła się w Warszawie. Zapraszamy do słuchania!

Komentarze z Polski: amerykańska baza w Redzikowie już działa oraz pomoc medyczna dla cywilów w Ukrainie

14.11.2024 22:00
Dziś w programie: otwarcie amerykańskiej bazy przeciwrakietowej w Redzikowie na Pomorzu – pierwszej stałej instalacji US Army w Polsce o zdolnościach bojowych;  konferencja w Senacie „Czy Stany Zjednoczone potrzebują Europy?”; polski projekt wspierający cywilów w najbardziej dotkniętych wojną terenach Ukrainy, dokąd dociera mobilny zespół medyczny  fundacji Most Solidarności i polsko-słowackiej organizacji humanitarnej Step-In; dziś też warszawska konferencja „Polacy na Litwie w świetle współczesnych przemian”. Zapraszamy do słuchania!