W niedzielę rano zmarła Anna Retmaniak - wybitna dziennikarka radiowa związana od kilkudziesięciu lat z Polskim Radiem. Była twórczynią cyklu "Portret słowem malowany", w którym przedstawiała wybitne postaci polskiego teatru i filmu. Teatr był wielką miłością jej życia. Była reportażystką i autorką audycji kulturalnych.
Benefis Anny Retmaniak - mistrzyni radiowych portretów [wideo]
"Mistrzyni rozmów"
Anna Stempniak, dziennikarka Programu Pierwszego Polskiego Radia, powiedziała, że Anna Retmaniak to legenda radia. - Nazywaliśmy ją mistrzynią rozmów - dodała.
Pracę w Polskim Radiu rozpoczęła od współpracy z redakcją Muzyki i Aktualności. W 1956 roku nadawała relacje z Węgier, gdy trwało tam powstanie.
Od lat 60. XX wieku pracowała w redakcji liteackiej. Wkrótce na antenie pojawiła się jej autorska audycja Konfrontacje - czyli dyskusje o literaturze i sztuce, od 1968 roku przez wiele kolejnych lat prowadziła "Portret słowem malowany", gdzie prezentowała sylwetki wybitnych aktorów i ludzi teatru.
Anna Retmaniak: mam hyzia na punkcie teatru i radia
Anna Retmaniak była również autorką audycji "Gdy zgasną światła rampy". Były to rozmowy z aktorami, reżyserami oraz psychologami, z telefonicznym udziałem słuchaczy.
Dziennikarkę uhonorowano wieloma nagrodami i odznaczeniami branżowymi oraz państwowymi. W 2011 roku otrzymała od prezydenta Krzyż Komandorski Orderu Odrodzenia Polski, a w 2013 - Honorowy Wielki Splendor dla wybitnych twórców teatru radiowego. W 1972 roku została nagrodzona Złotym Mikrofonem Polskiego Radia.
Anna Retmaniak laureatką Honorowego Wielkiego Splendora
>>> CZYTAJ WIĘCEJ: Anna Retmaniak laureatką Honorowego Wielkiego Splendora
W niedzielę po godz. 22:00 na antenie radiowej Jedynki zostanie wyemitowane wspomnienie Anny Retmaniak.
IAR/dad