Redakcja Polska

CBOS: Polakom żyje się lepiej, dobrze oceniają sytuację w kraju

06.11.2019 09:56
Jak wynika z badania CBOS, Polacy pozytywnie oceniają sytuację w kraju. Ma na to wpływ - jak wskazuje ośrodek - przekonanie, że doszło do poprawy warunków materialnych, sytuacja na rynku pracy jest lepsza, a bezrobocie niskie. Negatywne oceny wywołują obawy części obywateli o finanse publiczne.
zdj. ilustracyjne
zdj. ilustracyjneMACH Photos/shutterstock.com

"Od mniej więcej połowy 2017 roku liczba zadowolonych z kierunku rozwoju sytuacji w Polsce niezmiennie przeważa nad liczbą niezadowolonych. W historii naszych badań zaledwie kilka razy mieliśmy do czynienia z tego typu sytuacją, przy czym przewaga ta utrzymywała się zazwyczaj jedynie przez bardzo krótki czas" - informuje CBOS. - informuje CBOS w opisie badania, wyjaśniając, dlaczego podjęto temat źródeł dobrych i złych nastrojów społecznych.

"Obecnie mniej więcej połowa badanych jest usatysfakcjonowana sytuacją w kraju, a ze zbliżonym odsetkiem zadowolonych mieliśmy do czynienia w przeszłości trzykrotnie – na początku przemian w roku 1990, w roku 1997 oraz 2007" - czytamy.

Podaje też, że po raz ostatni tę tematykę badano w czerwcu 2013 r., gdy nastroje społeczne były znacznie gorsze. Wówczas 16 proc. respondentów oceniało, że sytuacja w kraju zmierza w dobrym kierunku, a 68 proc. miało zdanie odmienne. We wrześniu tego roku o tym, że sytuacja zmierza w dobrym kierunku przekonanych było 51 proc. badanych, o tym, że zmierza w złym - 33 proc.

Z obecnego badania wynika, że 20 proc. badanych usatysfakcjonowany kierunkiem zmian w kraju uzasadnia swoją pozytywną ocenę ogólnym przekonaniem, że jest lepiej niż kiedyś.

Grubsze portfele Polaków

Jednym z głównych źródeł zadowolenia jest poprawa warunków materialnych; wskazało ją 17 proc. respondentów z grupy dobrze oceniających sytuację w kraju. Na drugim miejscu - 14 proc. wskazań wśród badanych zadowolonych z sytuacji w kraju - znalazła się dobra sytuacja na rynku pracy, niskie bezrobocie.

Na kolejnych miejscach w uzasadnieniu pozytywnych ocen rozwoju sytuacji w kraju w kontekście sytuacji materialnej i ekonomicznej znalazły się: sytuacja gospodarcza (9 proc. wskazań), lepsze płace, wyższe zarobki, wzrost płacy minimalnej (8 proc.), uszczelnienie systemu podatkowego (1 proc.).

Zadowolenie budzi także polityka społeczna. 12 proc. ankietowanych przez CBOS swoją pozytywną ocenę rozwoju sytuacji w kraju uzasadnia programami społecznymi (ogólnie), 9 proc. wskazało na program Rodzina 500 plus, 6 proc. - na politykę prorodzinną, 7 proc. - na sytuację emerytów i podwyżki emerytur.

10 proc. badanych swoja pozytywną ocenę uzasadnia zadowoleniem z władz. 2 proc. wskazało na rozwój dróg i infrastruktury, po 1 proc. wskazało na poprawę sytuacji Polski na arenie międzynarodowej, poprawę sytuacji młodych, walkę z przestępczością i aferami, a także nadzieję na poprawę w przyszłości.

Niepokoje obywateli

Niektórzy ankietowani pozytywnie oceniający sytuację w Polsce pośród źródeł zadowolenia wskazywali również na kwestie budzące ich niepokój, wśród których przeważenie wymieniane były: inflacja, wzrost cen i zła sytuacja w opiece zdrowotnej (po 1 proc.).

Jednym z głównych powodów niezadowolenia z sytuacji w kraju są obawy o stan finansów publicznych, "rozdawnictwo pieniędzy" - tak swoją negatywną ocenę sytuacji w kraju uzasadnia 20 proc. respondentów negatywnie oceniających sytuację w kraju. 19 proc. badanych negatywnie oceniających sytuację swoją ocenę uzasadniło niezadowoleniem z władzy.

13 proc. wskazało na inflację, wzrost cen, 11 proc. - na kwestionowanie zasad redystrybucji dochodów, 9 proc. - na niskie zarobki, emerytury, 6 proc. - na ograniczenie demokracji, 5 proc. - na złą sytuację w służbie zdrowia, 4 proc. - na zmiany w sądownictwie, 4 proc. - na generowanie podziałów w społeczeństwie. 3 proc. wskazało ogólną odpowiedź "jest bardzo źle" .

Inne powody niezadowolenia

Po 2 proc. respondentów niezadowolonych z sytuacji w kraju jako uzasadnienie swojej oceny podało: trudności w znalezieniu pracy, negatywne opinie o stanie gospodarki, łamanie konstytucji, kłótnie w polityce, brak zainteresowania zwykłymi ludźmi, szerzenie nietolerancji i sianie nienawiści, niezadowolenie z polityki zagranicznej, zła sytuacja w oświacie, brak programów klimatycznych.

Po 1 proc. podało: zła sytuacja finansowa, za wysokie podatki, wzrost płacy minimalnej, afery, korupcje, łapownictwo, nepotyzm, zła sytuacja w rolnictwie, zastrzeżenia natury ideowej.

Niektórzy generalnie negatywnie oceniający kierunek rozwoju sytuacji w kraju podawali aspekty, z których są zadowoleni. Wśród nich najczęściej wymieniany był wzrost płac (1 proc.).

Badanie przeprowadzono metodą wywiadów bezpośrednich (face-to-face) wspomaganych komputerowo (CAPI) w dniach 12–19 września 2019 roku na liczącej 936 osób reprezentatywnej próbie losowej dorosłych mieszkańców Polski. Respondentów deklarujących zadowolenie z sytuacji w kraju było 627, a negatywnie oceniających 400.

PAP/dad

Zobacz więcej na temat: CBOS POLSKA społeczeństwo