Redakcja Polska

Muzeum J. Piłsudskiego uruchomiło internetową platformę Żołnierze Niepodległości

13.11.2019 13:56
Muzeum Józefa Piłsudskiego w Sulejówku uruchomiło internetową platformę Żołnierze Niepodległości. Jej celem jest upamiętnienie i uhonorowanie wszystkich walczących o Niepodległość i Granice Rzeczypospolitej.
Audio
  • Dyrektor Muzeum Robert Supeł wyjaśniał podczas konferencji, że platforma jest swoistym wirtualnym pomnikiem (IAR)
  • Kierownik Działu Historii i Badań Naukowych Muzeum Piłsudskiego profesor Grzegorz Nowik wyjaśnia, że na platformie Żołnierze Niepodległości znajduje się obecnie około 56 tysięcy biogramów niezwykłych bohaterów (IAR)
Józef Piłsudski ze swym sztabem w Kielcach.
Józef Piłsudski ze swym sztabem w Kielcach.Fot.: Marian Fuks / Domena publiczna

Dyrektor Muzeum Robert Supeł wyjaśniał podczas konferencji, że platforma to swoisty wirtualny pomnik, poświęcony wszystkim tym, którzy walczyli o niepodległość. Dyrektor tłumaczył, że jest to zarazem projekt naukowy, dlatego będzie się nieustannie zmieniał, a praca nad jego zawartością ma trwać jeszcze wiele lat. Ideą jest dotarcie do informacji na temat każdego, kto walczył o niepodległość Polski i opublikowanie ich.

Kierownik Działu Historii i Badań Naukowych Muzeum Piłsudskiego profesor Grzegorz Nowik wyjaśnia, że na platformie Żołnierze Niepodległości znajduje się obecnie około 56 tysięcy biogramów niezwykłych bohaterów. Historyk wyjaśniał, że dopiero kiedy pozna się biogramy żołnierzy marszałka, zobaczy, kto tam był i jacy to byli ludzie, można wtedy zrozumieć historię Polski. Naukowiec podkreśla, że twórców portalu, którzy wcześniej pracowali nad Wykazem Legionistów Polskich 1914-1918, zaskoczyło, że przez Legiony przeszło około 56 tysięcy osób, ponieważ szacowano wcześniej ich liczbę na 25 - 30 tysięcy.

Profesor Grzegorz Nowik wyjaśniał, że wśród opisanych żołnierzy Legionów są postaci wyjątkowe, na przykład: nauczyciel muzyki Krzysztofa Pendereckiego, czy nauczyciel Karola Wojtyły w wadowickim gimnazjum, który uczył przyszłego papieża historii, łaciny, greki. Wśród legionistów byli również przyszli politycy dyplomaci i artyści.

Platforma w kolejnych latach będzie poszerzana o kolejne grupy Żołnierzy Niepodległości: weteranów Powstania Styczniowego, zesłańców syberyjskich, bojowców lat 1904-1907; oficerów Wojska Polskiego 1918-1920; żołnierzy poległych w wojnach 1918-1921; ochotników ze Stanów Zjednoczonych Ameryki Północnej 1917-1919, i tak dalej. W sumie baza będzie liczyła nawet kilkaset tysięcy biogramów.

Platformę można znaleźć pod adresem zolnierze-niepodleglosci.pl.

IAR/dad


Zobacz więcej na temat: Józef Piłsudski muzeum