W ubiegły weekend w Toruniu rozpoczęły się obchody 100-lecia zaślubin Polski z morzem. Parlament - chcąc uczcić rocznicę - ustanowił rok 2020 „Rokiem Zaślubin Polski z morzem w Pucku”.
10 lutego 1920 roku generał Józef Haller w Pucku wrzucił do Bałtyku obrączkę, symbolicznie łącząc II RP z morzem. Wcześniej, już 17 stycznia, rozpoczął proces odzyskiwania Pomorza z rąk niemieckich. Pierwszym odzyskanym miastem był Golub na granicy z Dobrzyniem. Dzień później, 18 stycznia, wojska Hallera przejęły Toruń i tak rozpoczął się proces, zakończony symbolicznie 10 lutego w Pucku, a 11 lutego powtórzony we Władysławowie. Wydarzenia te wpłynęły na kształt niepodległej Polski.
Biuro Programu „Niepodległa” wspólnie z władzami państwowymi i samorządowymi włącza się w obchody zaślubin Polski z morzem. Pierwsze wydarzenia rocznicowe odbyły się 18 i 19 stycznia w Toruniu. Główne uroczystości odbędą się pomiędzy 8 a 11 lutego 2020. Finałem 10 lutego będzie koncert w Filharmonii Kaszubskiej w Wejherowie.
Specjalnie z okazji rocznicy Biuro Programu „Niepodległa”, we współpracy z Muzeum Marynarki Wojennej w Gdyni oraz Miastem Toruń, przygotowało wystawę „Polska morska Niepodległa”. Udostępnia również bezpłatnie wystawę o jednym z najważniejszych polskich transatlantyków. Projekt „B jak Batory” dotyczy transatlantyku MS Batory – bliźniaka MS Piłsudskiego. Wystawa opowiada o jego historii i roli w polskiej kulturze. Obie wystawy, tak samo jak wiele innych materiałów, dostępne są na stronie www.niepodlegla.gov.pl w zakładce „O niepodległej”.
Z wicedyrektorem Biura Programu „Niepodległa” Wojciechem Kirejczykiem rozmawia Ewa Plisiecka.