Redakcja Polska

Ekspert: wycofywanie wojsk USA z Niemiec będzie trwać wiele miesięcy

17.06.2020 14:13
Wycofywanie 9,5 tys. wojsk amerykańskich z Niemiec to wielomiesięczne przedsięwzięcie, a opóźnianie procesu przez Pentagon może spowodować, że nie uda się to przed wyborami - przewiduje Michał Baranowski z German Marshall Fund w Warszawie.
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneshutterstock/Karolis Kavolelis

Zdaniem dyrektora warszawskiego biura think-tanku German Marshall Fund, ogłoszone we wtorek przez prezydenta USA Donalda Trumpa wycofanie 9,5 tys. amerykańskich żołnierzy z baz w Niemczech wywołało konsternację wśród ekspertów i polityków po obu stronach Atlantyku, a zaskoczeni decyzją Trumpa byli zarówno sojusznicy USA w Europie - w tym Polska i Niemcy - jak i sam Pentagon.

Jak dodaje Baranowski, to zaskoczenie może mieć swoje konsekwencje w opóźnieniu operacji. Proces może wydłużyć zarówno biurokracja Departamentu Obrony, jak i zwłoka po stronie Niemiec, które również krytykują decyzję amerykańskiego prezydenta. Przy czym nawet bez tego sam proces wycofania wojsk naturalnie zajmuje miesiące. To samo oznajmiła we wtorek ambasador USA przy NATO Kay Bailey Hutchison, która stwierdziła w wywiadzie z CNN, że nie powstały jeszcze żadne konkretne plany wycofania wojsk, a sam proces zajmie "sporo czasu". - Wojskowi, jak np. generał Ben Hodges mówią jasno, że wycofanie takiej liczby żołnierzy, wytypowanie jednostek i baz, może zająć dużo czasu. Może się więc okazać, że decyzja nie zostanie wcielona w życie przed listopadowymi wyborami na prezydenta - na co zresztą niektórzy liczą - zaznacza Baranowski, dodając, że w podobny sposób przeciągały się np. decyzje dot. wycofania żołnierzy USA z Syrii.

Zdaniem eksperta, choć istnieje szansa, że część wycofywanych z Niemiec zostanie przeniesiona do Polski, będzie to stosunkowo mała liczba, która nie zrekompensuje strat dla obronności Europy wynikających z osłabienia kontyngentu w Niemczech. Dodatkowe wzmocnienie obecności sił USA w Polsce sugerowała w ubiegłym tygodniu ambasador Georgette Mosbacher, która zapowiedziała na Twitterze, że efekty rozmów między Warszawą i Waszyngtonem będą "jeszcze bardziej imponujące niż pierwotna wizja" prezydentów Andrzeja Dudy i Donalda Trumpa.

- Dla USA nie byłoby wielkim problemem umieszczenie w Polsce dodatkowego batalionu. Ale też pamiętajmy, że już obecne rozmowy są trudne i administracja stawia twarde warunki, bo ma do tego mocno transakcyjne podejście - zaznacza Baranowski.


PAP/dad

Zobacz więcej na temat: Niemcy wojsko armia USA

Szczerski o spotkaniu Duda-Trump: jeśli będzie oficjalne zaproszenie, dojdzie do niego

17.06.2020 11:39
Jeżeli do takiego oficjalnego zaproszenia dojdzie, będzie też taka wizyta i będzie to spotkanie - powiedział szef gabinetu prezydenta RP Krzysztof Szczerski pytany, czy potwierdza doniesienia mediów, że w przyszłym tygodniu miałoby dojść do spotkania prezydentów Polski i USA w Waszyngtonie.

USA przekazują Ukrainie sprzęt wojskowy, w tym pociski Javelin

17.06.2020 12:19
Biuro współpracy obronnej ambasady USA w Kijowie odebrało sprzęt wojskowy o wartości ponad 60 mln dolarów, w tym pociski przeciwpancerne Javelin, który zostanie przekazany stronie ukraińskiej - poinformowała w środę na Facebooku ambasada USA w Kijowie.

IV Olimpiada Historii Polski dla Polonii i Polaków za granicą

17.06.2020 12:48
Zakończyły się egzaminy II etapu IV Olimpiady Historii Polski dla Polonii i Polaków za granicą "W drodze do Niepodległości". Do III etapu Olimpiady zakwalifikowano 30 uczestników z Ukrainy, Białorusi, Litwy, Niemiec, Austrii, Holandii, Belgii, Francji i Grecji.