Redakcja Polska

Liban: polscy lekarze pomagają poszkodowanym

12.08.2020 12:14
Kilkanaście krajów wysłało pomoc medyczną do zniszczonego wybuchem azotanów Bejrutu. Największa w historii Libanu eksplozja zrujnowała nie tylko domy, ale także szpitale i przychodnie w mieście. Wybuch dodatkowo pogorszył katastrofalną sytuację miejscowej służby zdrowia.
Audio
  • Liban - polscy lekarze pomagają poszkodowanym. Materiał Wojciecha Cegielskiego (IAR)
Pogrzeb strażaka, który zginął w eksplozji w porcie w Bejrucie
Pogrzeb strażaka, który zginął w eksplozji w porcie w Bejrucie PAP/EPA/WAEL HAMZEH

Na miejscu od kilku dni pracują także lekarze z zespołu ratunkowego Polskiego Centrum Pomocy Międzynarodowej. Jeden z nich, Michał Madeyski, powiedział Polskiemu Radiu, że grupa pracuje teraz w klinice mobilnej w centrum Bejrutu, niedaleko portu. - Opatrujemy rany powstałe w czasie prac porządkowych, czyli obcięcia, rany cięte, uderzenia spadającymi elementami konstrukcji,a także rany, które są efektem wybuchu. Zostały opatrzone, ale wymagają czyszczenia - dodaje doktor Madeyski.

Wcześniej polscy lekarze pomagali libańskim medykom na nowo zorganizować pracę szpitali, by zapobiec masowym zachorowaniom na COVID-19. Ta sama grupa lekarzy PCPM pracowała bowiem wiosną we Włoszech, gdzie również walczyła z koronawirusem.

Pomoc jest teraz Libanowi niezbędna, bo wybuch zniszczył wiele placówek służby zdrowia. Jak mówi Michał Madeyski, nie działają dwa duże szpitale w Bejrucie, ale zniszczonych jest też wiele innych obiektów. - Przychodnie zazwyczaj biorą na siebie pierwszy ciężar opieki nad pacjentami. Tymczasem spośród 55 klinik na obszarze Bejrutu 30 procent nie nadaje się do użytku - mówi Michał Madeyski Dodaje, że wiele osób, których domy zostały zniszczone, zostało tym samym pozbawionych zapasu leków na choroby przewlekłe. - Ci pacjenci wymagają teraz dostawy tych leków - wyjaśnia polski lekarz.

W ostatnich miesiącach służba zdrowia w Libanie znacząco podupadła wskutek kryzysu gospodarczego i pandemii koronawirusa. Specjaliści ostrzegają, że sytuacja może jeszcze się pogorszyć. Wczoraj w Libanie zanotowano rekordowo wysoką liczbę ponad 300 nowych zakażeń COVID-19.


Tuż po tragedii w Bejrucie libańskie biuro Fundacji PCPM rozpoczęło zbiórkę pieniędzy na pomoc poszkodowanym. Dzięki Wam...

Opublikowany przez Polskie Centrum Pomocy Międzynarodowej (PCPM) Piątek, 7 sierpnia 2020

IAR/dad

Zobacz więcej na temat: Liban Bejrut