Białoruski dziennikarz niezależny Andrzej Poczobut powiedział w rozmowie z Informacyjną Agencją Radiową, że Białorusini dostrzegają w akcji "znak solidarności" ze strony Polski.
- Ta akcja jest znana. Zdjęcia z podobnych akcji są rozpowszechniane w białoruskim internecie. Oczywiście, wywołują dobrą, pozytywną reakcję. Myślę, że to jest znak solidarności. Solidarność jest potrzebna teraz Białorusinom, którzy są prześladowani. Na pewno to wywołuje odzew nie tylko Białorusinów, którzy w Polsce są ale też Białorusinów, którzy są na Białorusi, którzy teraz uczestniczą w protestach - powiedział Andrzej Poczobut.
Ważny wymiar symboliczny
Akcja #LightForBelarus ma być gestem solidarności z naszymi sąsiadami, którzy z odwagą i determinacją upominają się o demokrację i wolność.
- Polska wspiera Białoruś w tej sytuacji, która wybuchła miesiąc temu, nie tylko symbolicznie. Mamy realny program pomocy, ale ten wymiar symboliczny też jest ważny, żeby światu przypominać, że coś niepokojącego się dzieje u ważnego naszego sąsiada, w ważnym europejskim kraju jakim jest Białoruś; że te aspiracje narodu, społeczeństwa białoruskiego są warte wsparcia; że może najwyższy czas zakończyć tę jedną z ostatnich dyktatur, która jeszcze w Europie funkcjonuje, bo taka jest wola większości narodu białoruskiego - mówi wiceminister kultury i dziedzictwa narodowego Jarosław Sellin.
Inicjatorzy akcji
Inicjatorami akcji #LightForBelarus są Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Instytut Adama Mickiewicza i Narodowe Centrum Kultury.
Do inicjatywy przyłączyło się wiele dużych, narodowych instytucji jak Zamek Królewski w Warszawie czy Zamek Królewski na Wawelu, ale też lokalnych i małych ośrodków kultury jak Centrum Kultury w Chojnie, Gminny Ośrodek Kultury w Starym Kurowie czy Centrum Kultury, Sportu, Turystyki i Biblioteka w Gniewinie.
Od 22 sierpnia na antenie Programu Pierwszego Polskiego Radia trzy razy dziennie można usłyszeć serwisy informacyjne w języku białoruskim. Specjalne serwisy informacyjne, przygotowywane przez Sekcję Białoruską redakcji Polskiego Radia dla Zagranicy, są emitowane 3 razy dziennie: rano po 6.30, w magazynie "W samo południe" po 12.00 oraz wieczorem po 22.00 w magazynie "Polska i Świat".
IAR/dad