W sondażu zapytano o notowania Zjednoczonej Prawicy w stosunku do poprzedniego badania, z sierpnia, spadły o 3 punkty proc., o tyle samo poprawiły się natomiast notowania Koalicji Obywatelskiej.
Poparcie dla Konfederacji - 8 proc. - utrzymało się w stosunku do poprzedniego sondażu na tym samym poziomie. Poparcie dla Lewicy wzrosło natomiast o 1 punkt proc. - do 5 proc.
Głosowanie na PSL - Koalicję Polską (PSL, Kukiz'15, UED) zadeklarowało we wrześniu 3 proc. ankietowanych (bez zmian w stosunku do sierpnia).
77 proc. frekwencji
Gdyby wybory odbyły się we wrześniu, udział w nich zadeklarowało 77 proc. badanych (spadek o 3 punkty proc.), a 14 proc. na pewno nie wzięłaby w nich udziału (2 punkty proc. więcej). 9 proc. badanych nie wie, czy wzięłaby udział w wyborach (wzrost o 1 punkt proc.).
W komentarzu do sondażu CBOS ocenił, że przedłużające się pertraktacje w koalicji rządzącej mogły przyczynić się do niewielkiego spadku poparcia dla Zjednoczonej Prawicy.
"Trzeba zaznaczyć, że sondaż był przeprowadzony przed ostatnio ujawnionymi opinii publicznej konfliktami wewnątrz koalicji rządzącej, a także przed krytyczną rezolucją PE na temat praworządności w Polsce, co mogłoby wpływać na postrzeganie rządzącej formacji. Zyskała natomiast najsilniejsza partia opozycyjna" - napisano w komentarzu ośrodka.
CBOS dodał, że "choć PiS wraz z koalicjantami uzyskał w tym miesiącu najniższy wynik od czasu wyborów, to jednak praktycznie nie odbiega on od notowań z przełomu czerwca i lipca. Również wrześniowy wzrost poparcia dla KO utrzymuje się w granicach, w jakich wahają się w tym roku notowania tego ugrupowania. Dobry i stabilny jest sierpniowy wynik Konfederacji, która w tym roku, choć tylko minimalnie, poprawiła swoje notowania. Z miesiąca na miesiąc coraz więcej wyborców w swobodnych wypowiedziach deklaruje chęć głosowania na ugrupowanie Szymona Hołowni Polska 2050".
Sondaż został przeprowadzony w dniach 7-17 września na próbie liczącej 1149 osób w ramach procedury mixed-mode na reprezentatywnej imiennej próbie pełnoletnich mieszkańców Polski, wylosowanej z rejestru PESEL. Procedura mixed-mode oznacza, że badany mógł wybrać rodzaj przeprowadzenia sondażu: wywiad bezpośredni, wywiad telefoniczny lub samodzielne wypełnienie ankiety.
PAP/dad