Redakcja Polska

Sondaż: ponad połowa Polaków boi się, że zachoruje na COVID-19

07.11.2020 12:06
Ponad połowa Polaków odczuwa lęk przed możliwością zachorowania na COVID-19, lecz aż co trzeci z nas nie widzi w szalejącej pandemii powodów do strachu – pisze w sobotę "Super Express", informując o wynikach sondażu wykonanego przez Instytut Badań Pollster.
Audio
  • Od dziś do 29 listopada obowiązują nowe ograniczenia przeciwepidemiczne. Wiele z nich dotyczy życia gospodarczego. Materiał Karola Darmorosa (IAR)
Polacy na zakupach w czasie pandemii
Polacy na zakupach w czasie pandemiiPAP/Wojtek Jargiło

Pracownia na zlecenie "SE" zadała ankietowanym pytanie, czy boją się, że zachorują na wywoływaną koronawirusem SARS-CoV-2 chorobę COVID-19. Twierdząco odpowiedziało 55 proc. badanych, z czego 19 proc. przyznało, że zdecydowanie się boi, a 36 proc. – że raczej.

Dziennik zauważa jednak, że 33 proc. respondentów odparło, że nie boi się koronawirusa, w tym 8 proc. – zdecydowanie nie.

Wyniki te skomentował dla "SE" socjolog z Polskiej Akademii Nauk prof. Henryk Domański. Zwrócił on uwagę m.in. na to, że ci, którzy dotąd nie zachorowali, zdążyli przywyknąć, że nic im nie grozi.

"Poza tym na ogół jesteśmy optymistami skonstruowanymi tak, by myśleć, że cudze nieszczęście nas nie dotknie. Te badania pokazują, że żyjemy rozdarci między światem racjonalnej wiedzy o zagrożeniach a wyobraźnią, która odsuwa od nas złe myśli i pomaga nam lepiej funkcjonować" – podsumował prof. Domański.

Badanie przeprowadzono 22 i 23 października na próbie 1081 dorosłych Polaków.


PAP/dad

Zobacz więcej na temat: Koronawirus w Polsce koronawirus

VII Zjazd Federacji Mediów Polskich na Wschodzie. Rośnie rola mediów

06.11.2020 16:07
W Warszawie odbył się VII Zjazd Federacji Mediów Polskich na Wschodzie. Online uczestniczyli w nim przedstawiciele ponad 50. redakcji oraz zaproszeni goście.

Wiceszef MSZ dla "Politico": to Niemcy, a nie Polska, muszą przezwyciężyć brzemię historii

07.11.2020 10:49
Dobre stosunki z Niemcami są dla Polski priorytetem, ale muszą być oparte na otwartym dialogu. To Niemcy muszą przezwyciężyć brzemię historii i nienaprawione krzywdy II wojny światowej – pisze w artykule w "Politico" wiceminister spraw zagranicznych Szymon Szynkowski vel Sęk.