Redakcja Polska

Nowe obostrzenia związane z pandemią koronawirusa w Europie

15.01.2021 13:58
W związku z rozprzestrzenianiem się zmutowanych odmian koronawirusa z Brazylii, RPA i Wielkiej Brytanii w kolejnych krajach wprowadzane są nowe restrykcje.
Audio
  • Kolejne obostrzenia w Europie - relacja Ewy Plisieckiej
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjnePAP/EPA/Daniel Dal Zennaro

Zjednoczone Królestwo zamyka granice przed przybyszami z 15 krajów Ameryki Południowej. Powodem jest mutacja koronawirusa wykryta w Brazylii. Ze względu na bliskie więzi z byłą kolonią od 15 stycznia do Wielkiej Brytanii nie przylecą też samoloty z Portugalii.

Francja zaostrza restrykcje sanitarne w związku z niepewną sytuacją epidemiczną i pojawieniem się brytyjskiej odmiany koronawirusa. Od soboty w całym kraju będzie obowiązywała wydłużona godzina policyjna. Rząd wprowadził także ograniczenie dla osób przybywających spoza Unii Europejskiej, nie wykluczył też wprowadzenia lockdownu w przyszłych tygodniach w przypadku wzrostu liczby zakażeń brytyjską odmianą wirusa.W ramach walki z rozwijającą się brytyjską odmianą koronawirusa Francja planuje masowe testowanie uczniów i nauczycieli. W ostatnich dniach w tym kraju wzrasta liczba zakażeń zmutowanym wirusem wśród dzieci.

Zmutowany wariant koronawirusa z Republiki Południowej Afryki w tym tygodniu został po raz pierwszy wykryty w Niemczech. Zaniepokojony sytuacją jest rząd we Włoszech, który do 30 kwietnia przedłużył stan wyjątkowy. Po raz pierwszy zmutowany wariant koronawirusa z Republiki Południowej Afryki wykryto w Belgii. Są tu już także kolejne przypadki nowego szczepu z Wielkiej Brytanii. W Europie Wielka Brytania zanotowała ponad 1200 zgonów w ciągu doby. W Portugalii zaczął dzisiaj obowiązywać lockdown. Austria z kolei zaczyna dzisiaj szczepić medyków w Wiedniu.

W Chinach liczba nowych zakażeń jest największa od 10 miesięcy. W USA prezydent-elekt Joe Biden przedstawił wart dwa biliony dolarów pakiet pomocowy dla osób i firm, dotkniętych pandemią. Władze Nowego Jorku szacują, że z powodu załamania gospodarczego miejska kasa straci 2,5 miliarda dolarów z powodu niezapłaconych podatków.

Na całym świecie na COVID-19 zmarło dotąd 1 mln 994 tysiące osób, a łączna liczba zakażeń to 93 miliony. Takie dane podają naukowcy z amerykańskiego Uniwersytetu Johnsa Hopkinsa, którzy zajmują się monitorowaniem pandemii.

IAR/ep

Zobacz więcej na temat: koronawirus pandemia