W komunikacie Kapituła podkreśliła, że rosyjski opozycjonista "walczy o prawa ludzkie i demokratyczną rzeczywistość swej ojczyzny", a także to, że nagroda została przyznana w czasie ogłoszenia przez ONZ Międzynarodowego Dnia Braterstwa z inicjatywy papieża Franciszka.
W uzasadnieniu decyzji o przyznaniu Nagrody członek Kapituły ksiądz profesor Andrzej Szostek, następca kardynała Karola Wojtyły w kierowaniu katedrą Etyki Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego, napisał, że "Aleksiej Nawalny okazuje niezwykłą odwagę, pomysłowość i determinację w przeciwstawianiu się totalitarnej władzy prezydenta Rosji Władimira Putina".
"Gotów jest ponieść trudne do przewidzenia bolesne konsekwencje swej nieugiętej woli demaskowania korupcji lidera politycznego Rosji, który nie znosi sprzeciwu i nie waha się użyć siły w obronie swej władzy" - stwierdził.
Ksiądz profesor Andrzej Szostek podkreślił, że "Nawalny już przeżył zamach na swoje życie, teraz został skazany na kilkuletni pobyt w kolonii karnej, ale nadal nie ustaje w wysiłku odkrywania i ujawniania światu ukrywanej przez prezydenta Rosji, kompromitującej go prawdy".
"Okazuje się godnym najwyższego uznania obrońcą praw człowieka, sprawiedliwości i demokracji. Z tego powodu niewątpliwie zasługuje na uhonorowanie go Orłem Jana Karskiego, który także z wielką odwagą i determinacją dopominał się u władców świata o prawdę i pomoc dla krzywdzonych ofiar nazistowskiego totalitarnego reżimu" - napisał o Nawalnym.
IAR/ho