Redakcja Polska

Premier proponuje by firmy farmaceutyczne podzieliły się patentami szczepionek przeciw Covid-19

26.02.2021 11:37
Premier Mateusz Morawiecki poinformował, że na szczycie Rady Europejskiej zaproponował, by firmy farmaceutyczne, które przeprowadziły badania naukowe i opracowały szczepionki przeciw Covid-19, podzieliły się patentami z innymi firmami, które mają dostępne linie produkcyjne i mogą z dnia na dzień rozpocząć wytwarzanie szczepionek. Przypomniał, że koncerny przygotowały szczepionki dzięki zaangażowaniu bardzo dużych środków publicznych, w tym środków europejskich podatników.
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneShutterstock/David Pereiras

Mateusz Morawiecki podkreślił, że każde europejskie państwo ma w tej sprawie odpowiednie regulacje w prawie patentowym. "Czas, żebyśmy z nich skorzystali. Solidarnie, jako europejska wspólnota" - napisał na Facebooku.

Szef rządu podkreślił, że zdrowie i życie naszych obywateli to zbyt ważne sprawy, żeby poświęcać je dla lepszego wyniku finansowego kilku firm farmaceutycznych. "Musimy działać solidarnie jako wspólnota - bo wszyscy chcemy jak najszybszego powrotu do zdrowia i normalności" - czytamy.

Za nami pierwszy dzień Rady Europejskiej. Głównym tematem było przyspieszenie procesu zatwierdzania szczepionek, a...

Opublikowany przez Mateusz Morawiecki Piątek, 26 lutego 2021

Premier napisał, że opracowanie szczepionki było wielkim wspólnym wysiłkiem Unii Europejskiej, a pieniądze na ten cel, trafiły do naukowców i firm farmaceutycznych. "A teraz okazuje się, że nie nadążają one z produkcją lub że szczepionki wysyłane są z europejskich fabryk poza Unię Europejską - dla osiągnięcia większych zysków" - zauważa premier Morawiecki.

Szef rządu podkreślił, że wczoraj głównym tematem Rady Europejskiej było przyspieszenie procesu zatwierdzania szczepionek, a przede wszystkim zwiększenie zdolności produkcyjnych szczepionek w Europie. Przypomniał, że w tej sprawie apelował do Komisji Europejskiej wraz z przywódcami Belgii, Danii, Hiszpanii i Litwy do Komisji Europejskiej.

Mateusz Morawiecki zauważył, że problem z dostępnością szczepionek dotyka wszystkie kraje Europy, a opóźnienia ze strony firm farmaceutycznych i problemy związane z produkcją i dostawą dawek, połączone z pojawieniem się nowych wariantów COVID-19, stwarzają ryzyko dla pełnej odbudowy i szybkiego powrotu do normalności.

W piątek na wideoszczycie poruszony zostaje temat współpracy Unii z NATO, a także zwiększenie zdolności Europy reagowania na wyzwania i zagrożenia dla bezpieczeństwa.


IAR/dad

Wideoszczyt UE. Debata o przyspieszeniu produkcji szczepionek i ograniczeniach

26.02.2021 08:50
Przyspieszenie produkcji i dostaw szczepionek to priorytet - uznali unijni przywódcy podczas wczorajszego wideoszczytu. Zdecydowali o utrzymaniu na razie ograniczeń w podróżach jeśli nie są one niezbędne i kontynuowaniu prac nad paszportami szczepień.

W 2022 r. mamy poznać lokalizację pierwszej elektrowni jądrowej w Polsce

26.02.2021 10:38
Chcielibyśmy w tym roku przesądzić o wyborze technologii, a w 2022 r. wskazać lokalizację dla budowy pierwszego bloku jądrowego w Polsce - mówił w dzienniku "Polska Times.pl" minister klimatu i środowiska Michał Kurtyka. Ocenił, że "dość naturalnym wyborem" byłoby wybrzeże Bałtyku.