Redakcja Polska

W Rzeszowie powstanie RoboLab, gdzie uczniowie będą budować roboty

09.03.2021 14:34
Uczniowie szkół ponadpodstawowych będą mogli konstruować roboty i uczestniczyć w międzynarodowych zawodach dzięki RoboLab, który ma powstać w Rzeszowie. Jest to pierwszy taki projekt w Polsce. We wtorek podpisano porozumienie w tej sprawie. Pierwsze zajęcia mają ruszyć w listopadzie.
Zdj. ilustracyjne
Zdj. ilustracyjneMikeDotta/Shutterstock.com

RoboLab to projekt Fundacji Wspierania Edukacji przy Stowarzyszeniu "Dolina Lotnicza". Partnerem strategicznym projektu jest Pratt & Whitney Rzeszów należący do Raytheon Technologies Corporation, a partnerami głównymi: Województwo Podkarpackie i Politechnika Rzeszowska im. Ignacego Łukasiewicza.

Porozumienie dotyczące powołania RoboLabu podpisali we wtorek marszałek województwa podkarpackiego Władysław Ortyl, rektor Politechniki Rzeszowskiej prof. dr hab. inż. Piotr Koszelnik i prezes Stowarzyszenia "Dolina Lotnicza" i prezes Pratt & Whitney Rzeszów Marek Darecki.

Jak poinformował dyrektor Fundacji Wspierania Edukacji przy Stowarzyszeniu "Dolina Lotnicza" Łukasz Szuba przedsięwzięcie, w ramach którego uczestnicy będą konstruować m.in. roboty i uczestniczyć w międzynarodowych zawodach, jest adresowane przede wszystkim do uczniów szkół ponadpodstawowych z Podkarpacia, a w niedalekiej przyszłości z RoboLab będą mogły korzystać także uczniowie z innych regionów.

Dodatkowe zajęcia dla dzieci i dorosłych

W programie zajęć znajdą się również zajęcia dla dzieci z ostatnich klas szkół podstawowych oraz dorosłych, którzy hobbystycznie zajmują się mechaniką, robotyką, programowaniem czy automatyką. - Dzieci i młodzież są naszą przyszłością. Cieszymy się, że takie inicjatywy jak RoboLab powstają w naszym województwie. Propagowanie takiego modelu współpracy będzie przyczyniać się niewątpliwie do rozwoju kompetencji potrzebnych na rynku pracy nie tylko w naszym regionie, ale również w Polsce i na świecie. Połączenie umiejętności technicznych i kompetencji interpersonalnych jest fundamentem przyszłych stanowisk pożądanych przez pracodawcę - zaznaczył marszałek woj. podkarpackiego Władysław Ortyl.

Szeroki zakres oddziaływania projektu

Marek Darecki, prezes Zarządu Stowarzyszenia "Dolina Lotnicza" i prezes Pratt & Whitney Rzeszów zauważył, że uczestnictwo w RoboLab przyczyni się zarówno do rozwoju umiejętności technicznych jak i tzw. umiejętności miękkich, takich jak: praca zespołowa, umiejętność komunikacji interpersonalnej, nieszablonowe myślenie, budowanie alternatywnych scenariuszy.  - Jestem przekonany, że właśnie taki mix umiejętności będzie decydujący dla post COVID-owego rynku pracy  - ocenił Darecki.

Uczestnicy RoboLabu będą najpierw na zajęciach i szkoleniach zdobywać wiedzę, która później pozwoli im na wzięcie udziału w międzynarodowych zawodach robotycznych organizowanych przez Fundację Doliny Lotniczej. - Na potrzeby tych zawodów uczniowie będą budować skomplikowane konstrukcje robotów, które będą wykonywały założone przez organizatorów zadania - wyjaśnił dyr. Fundacji Łukasz Szuba.

Zauważył, że właśnie możliwość wzięcia udziału w zawodach ma zachęcić młodzież szkół ponadgimnazjalnych do rozwoju i poszerzania wiedzy. - Dodatkową zachętą do udziału w projekcie ma być również możliwość ich zaangażowania w proces powstawania robotów od samego początku, tworzenia praktycznie nieograniczonych konstrukcji i rywalizacja z rówieśnikami o nagrody finansowe - zaznaczył Szuba.

Lokalizacja w rzeszowskiej politechnice

RoboLab będzie zlokalizowany w budynku Politechniki Rzeszowskiej, której eksperci z robotyki, mechaniki, automatyki, programowania będą merytorycznie wspierać projekt, dzięki czemu roboty budowane przez drużyny będą mogły rywalizować na arenie międzynarodowej. - Oprócz chęci inspirowania i realizowania projektów mających upowszechnić wiedzę i naukę wśród młodego pokolenia z naszego regionu, Politechnika Rzeszowska będzie wspierać wymianę doświadczeń nauki z praktyką gospodarczą. Uczelnia będzie również prowadzić działalność edukacyjną, której celem będzie kształcenia specjalistów w czterech inteligentnych specjalizacjach: lotnictwie i kosmonautyce, motoryzacji, jakości życia oraz informacji i telekomunikacji - wyliczał rektor PRz prof. dr hab. inż. Piotr Koszelnik.

Dodał, że Politechnika Rzeszowska będzie także współpracować z Fundacją przy realizacji inicjatyw popularnonaukowych oraz umożliwi korzystanie z powierzchni jednego z uczelnianych budynków do celów projektu RoboLab.

Rozpoczęcie działalności RoboLabu zaplanowane zostało na listopad 2021.

Szuba zapewnił też, że w RoboLab Fundacja Wspierania Edukacji Doliny Lotniczej wraz z partnerami będzie prowadzić także zajęcia podnoszące wśród dzieci i młodzieży tzw. kompetencje przyszłości oraz kluczowe "kompetencje miękkie".

- Po prawie 10 latach działalności Fundacja w końcu otwiera własną przestrzeń, w której będzie prowadzić zajęcia popularnonaukowe, spotykać się z młodymi ludźmi z całego Podkarpacia w ramach wykładów i warsztatów oraz otwartych zajęć, aby jeszcze bardziej rozbudzić w nich zainteresowanie naukami ścisłymi - dodał Szuba. 

PAP/dad

Zobacz więcej na temat: edukacja Rzeszów