Sportowcy odebrali nominacje oraz ślubowali wierność olimpijskim zasadom rywalizacji. Polska kadra liczy w sumie 57 zawodników, do Pekinu poleci także 71 osób kadry towarzyszącej a więc trenerów, lekarzy, związkowców i fizjoterapeutów. W Pekinie będą też dziennikarze Polskiego Radia, którzy będą relacjonować igrzyska.
Chorążymi reprezentacji Polski na Zimowych Igrzyskach Olimpijskich w Pekinie będą panczeniści Zbigniew Bródka i Natalia Czerwonka. Zapowiedział to prezes Polskiego Komitetu Olimpijskiego Andrzej Kraśnicki.
37-letni Bródka wystąpi w zimowych igrzyskach po raz czwarty w karierze. Największymi sukcesami panczenisty Błyskawicy Domaniewice, który polską flagę niósł także podczas ceremonii otwarcia igrzysk w Pjongczangu w 2018 roku, jest zdobycie złotego medalu igrzysk w Soczi na 1500 m oraz brązowego w zawodach drużynowych. Przed trwającym sezonem Bródka nie startował w zawodach, a jedynie trenował, i wydawało się, że wkrótce zakończy karierę. Tej zimy wrócił jednak do wyczynowego sportu i udało mu się wywalczyć kwalifikację olimpijską w biegu ze startu wspólnego oraz na swoim koronnym dystansie 1500 m. O cztery lata młodsza Natalia Czerwonka również stała na podium w Soczi w 2014 roku - wraz z koleżankami zdobyła srebro w zawodach drużynowych. W Pekinie ponownie wystartuje w tej konkurencji, a ponadto będzie się ścigać na 1500 m.
Na uroczyste ślubowanie stawili się reprezentanci Polski w biathlonie, łyżwiarze szybcy rywalizujący na torze krótkim, a także panczeniści startujący na torze długim, kombinatorzy norwescy, saneczkarze, snowboardziści, dwie narciarki alpejskie oraz rywalizująca w biegach narciarskich Magdalena Kobielusz.
Dotychczasowy dorobek Polski w zimowej olimpiadzie to 22 medale - po siedem złotych i srebrnych oraz osiem brązowych. Pod znakiem zapytania stoi występ panczenistów - Karoliny Bosiek i Damiana Żurka, którzy uzyskali pozytywne wyniki testu na koronawirusa. W środę mieli wylecieć do stolicy Chin wraz z pozostałymi reprezentantami, zamiast tego udali się na izolację. W rozmowie z dziennikarzami Andrzej Kraśnicki przyznał, że w Pekinie obowiązuje wyjątkowo surowy reżim sanitarny co powinno przyczynić się do zachowania bezpieczeństwa zawodników. Przyznał jednak, że koronawirus jest jednym z głównych zagrożeń podczas igrzysk
W kadrze Polski znalazło się 57 sportowców: 30 kobiet i 27 mężczyzn. Podczas wtorkowej ceremonii zabrakło łyżwiarzy figurowych, skoczków narciarskich oraz części biegaczy narciarskich i alpejczyków. Oni ślubowanie złożą już w Chinach. W XXIV zimowych igrzyskach olimpijskich w Pekinie wezmą udział zawodnicy z 84 państw świata. Sportowcy będą rywalizować w ponad 100 konkurencjach w 15 dyscyplinach sportu, z czego polscy zawodnicy wystartują w 10 dyscyplinach. Igrzyska w Pekinie potrwają od 4 do 20 lutego.
IAR/ep